W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy samochód Pgaz dla KM PSP w Bydgoszczy

07.04.2021

Przód i prawy bok pojazdu specjalnego przeciwgazowego, pojazd koloru czerwonego marki Iveco znajdujący się w hali.

W najbliższym czasie wyposażenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy zostanie wzmocnione przez samochód typu Pgaz.

Jest to pojazd specjalny przeciwgazowy posiadający liczny sprzęt ochrony układu oddechowego, szczególnie przydatny podczas dużych pożarów, gdzie ratownicy często są narażeni na ekspozycję trujących gazów, czy też są zmuszeni prowadzić działania w strefie zadymienia. Pod zabudowę wykorzystano podwozie marki Iveco Eurocargo 140-250 4×2.

Nadwozie zostało podzielone na dwie części:
Część serwisowa wyposażona jest m.in. w stół roboczy, stanowisko do mycia masek ze zbiornikiem wody 30 litrów, regały i fotel obrotowy.

Część ładunkowa. Posiada wózki do transportu butli, kompresora i aparatów powietrznych. Dostęp do wnętrza możliwy jest przez windę załadowczą.

Samochód przewozi m.in.:  
- butle stalowe na sprężone powietrze 6,8 l – 48,
- aparaty oddechowe nadciśnieniowych – 12,
- maski oddechowe – 20,
- butle kompozytowe 6,8 l – 12,
- sygnalizatory bezruchu – 12,
- system łączności do masek – 12,
- zestaw ratownictwa medycznego R0,
- agregat prądotwórczy,
- kompresor do ładowania butli,
- komputerowe stanowisko kontrolno-pomiarowe do badań aparatów i masek,
- myjkę do masek, suszarkę do masek i sprzęt warsztatowy.

Wartość pojazdu to blisko 970 tysięcy złotych. Samochód będzie stacjonował w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 PSP w Bydgoszczy przy ul. Produkcyjnej 5.

Opracowanie: kpt. Karol Smarz KM PSP w Bydgoszczy
 

 

Zdjęcia (10)