W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

21 zastępów państwowej straży pożarnej walczyło z pożarem kościoła w Kępkach w powiecie nowodworskim, woj. pomorskie

01.07.2021

W centralnej części zdjęcia widok płonącego kościoła, płomienie wydostają się przez wybite w górnej części witraże. W dole po obu stronach stoją pojazdy pożarnicze i sylwetki strażaków rozwijających węże.

1 lipca ok. godziny 19:05 doszło do pożaru w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Kępkach. Na miejsce zostały skierowany pobliskie jednostki ochrony przeciwpożarowej (JOP) z powiatu nowodworskiego oraz dodatkowe siły i środki z Elbląga i Trójmiasta.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że pożarem objęta już była część konstrukcji dachowej kościoła, a płomienie wydostawały się na zewnątrz przez rozbite witraże.

Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji pożar udało się szybko opanować i nie dopuścić do rozprzestrzenienia na pozostałą część kościoła. Działania gaśnicze były prowadzone zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz przy wykorzystaniu autodrabiny mechanicznej i podnośnika hydraulicznego. W działaniach skorzystano z pomocy osoby fizycznej, która dysponowała specjalistycznym dronem z kamerą termowizyjną, dzięki temu można było szybko i precyzyjnie zlokalizować ukryte zarzewia ognia znajdujące się pod przykryciem dachowym.

Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna z KW PSP z Gdańska z Zastępcą Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Dariuszem Żywickim na czele.

Pożar został ugaszony około godziny 20:30 a dalsze działania polegały na dogaszaniu oraz usuwaniu luźnych elementów konstrukcji dachu, które mogły by stwarzać dodatkowe zagrożenie.

W wyniku pożaru nie ucierpiała żadna osoba, jednak zniszczeniu uległa część konstrukcji dachowej wraz z podbitką, szklane witraże oraz część wyposażenia kościelnego.

Na miejscu z ogniem walczyło dwadzieścia jeden JOP: piętnaście zastępów Państwowej Straży Pożarnej, w tym cztery zastępy z JRG nr 1 W Elblągu, jednostka z Gdańska i Gdyni oraz siedem zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu nowodworskiego.

Dysponowanie JOP z Elbląga w rejon woj. pomorskiego odbyło się w ramach funkcjonujących REJONÓW POMOCY WZAJEMNEJ.

Opracowanie: st. kpt. Łukasz Kochan, mł. asp. Dawid Rogożyński; Zdjęcia: st. kpt. Piotr Woliński, mł. asp. Dawid Rogożyński; Zdjęcia z drona:  Tomasz Bednarczyk

Zdjęcia (7)