W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

02.05.2021

Strażacy wraz z komendantem miejskim państwowej straży pożarnej w Elblągu znajdujący się na placu przed jednostką ratowniczo gaśniczą numer 3 w Pasłęku, podczas odczytywania listu okolicznościowego komendanta miejskiego, z okazji święta flagi rzeczypospolitej.

2 maja 2021 r. punktualnie o godzinie 8:00 na placu przed Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu oraz na terenie podległych JRG w Elblągu i Pasłęku odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczyste podniesienie flagi państwowej odbyło się zgodnie z ceremoniałem pożarniczym. W apelu uczestniczył Komendant Miejski PSP w Elblągu st. kpt. Łukasz Kochan, zastępca Komendanta Miejskiego bryg. Robert Licznerski, dowódcy jednostek ratowniczo- gaśniczych oaz strażacy ze zmian służbowych. Podczas uroczystości odegrano Hymn Państwowy oraz odczytano list okolicznościowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, odnoszący się do genezy powstania barw narodowych oraz podstawowych zasad poszanowania flagi państwowej.

Dzień Flagi został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. Święto to obchodzone jest między Świętem Pracy, a Świętem Konstytucji 3 Maja.

Od wielu lat zasady prezentowania Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z tradycją i honorem propaguje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.  Z tej okazji powstał specjalny mini przewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady, którymi powinniśmy się kierować, by w odpowiedni sposób eksponować flagę Rzeczypospolitej. Poradnik można pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/mswia/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej

2 maja Flagi Rzeczypospolitej powiewają na budynkach strażnic w całym kraju dumnie prezentując nasze barwy narodowe.

Opracowanie: st. kpt. Łukasz Kochan, mł. asp. Dawid Rogożyński

Zdjęcia (10)