W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar budynku mieszkalnego w Krupinie w powiecie elbląskim

04.02.2021

Strażacy podczas gaszenia pożaru piętrowego budynku mieszkalnego. Z okien wydobywa się dym. Strażak stojący na drabinie trzyma linię gaśniczą, obok na daszku znajduje się drugi strażak, który kieruje prąd wody do pomieszczenia przez okno na pierwszym piętrze. Po prawej stronie stoi podnośnik hydrauliczny. Obok stoją strażacy.

01 lutego 2021 roku około godziny 15:00 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Elblągu wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Krupin w gminie Rychliki. Na miejsce natychmiast skierowano strażaków z JRG nr 3 w Pasłęku oraz pobliskie jednostki OSP.

Po dotarciu na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej (JOP) strażacy zastali rozwinięty pożar poddasza i znajdujących się pod nim lokali mieszkalnych. Z uzyskanych na miejscu informacji okazało się, że lokatorzy budynku opuścili swoje mieszkania przed przybyciem JOP. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu czterech prądów gaśniczych w natarciu na palący się obiekt, co w efekcie doprowadziło do ugaszenia pożaru. Działania gaśnicze były prowadzone wewnątrz budynku oraz z zewnątrz przy użyciu drabin pożarniczych i podnośnika hydraulicznego. Dalsze działania polegały na oddymieniu budynku, dokładnym przeszukaniu pogorzeliska, sprawdzeniu go kamerą termowizyjną oraz rozebraniu elementów konstrukcyjnych dachu, które groziły zawaleniem. Na zakończenie całość została sprawdzona miernikiem wielogazowym na obecność tlenku węgla. Na tym działania JOP zakończono.

Na miejsce zdarzenia przybył między innymi zastępca komendanta miejskiego PSP w Elblągu bryg. Robert Licznerski i wójt gminy Rychliki Zbigniew Lichuszewski.

W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Z uwagi na fakt, iż budynek nie nadawał się do zamieszkania, część pogorzelców otrzymała zapewnienia noclegu od swoich rodzin, pozostali zostali ulokowani w wiejskiej świetlicy.

W działaniach brało udział 5 zastępów PSP z JRG nr 3 w Pasłęku i JRG nr 1 w Elblągu oraz 5 zastępów OSP z Jelonek, Markus, Rychlik i Świętego Gaju, łącznie 34 strażaków. Na miejscu pracowała także policja, zespół ratownictwa medycznego oraz pogotowie energetyczne. Przyczyny i okoliczności pożaru wyjaśni policyjne postępowanie.

Opracowanie: st. kpt. Łukasz Kochan, mł. asp. Dawid Rogożyński, Zdjęcia: kpt. Paweł Olszewski

Zdjęcia (3)