W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tragiczny w skutkach pożar w miejscowości Sokolnik w powiecie elbląskim

15.02.2021

Płonący budynek mieszkalny z zawalonym dachem, w środku wystają dwa kominy. Dookoła stoją strażacy w ubraniach specjalnych i hełmach. Płomienie są widoczne u góry oraz w otworach okiennych i drzwiach na parterze.

15 lutego 2021 roku około godziny 04:45 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Elblągu wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Sokolnik w gm. Młynary. Na miejsce natychmiast skierowano strażaków z pobliskich jednostek OSP oraz PSP z Pasłęka i Elbląga.

Z uwagi na intensywne opady śniegu dojazd do miejsca zdarzenia był bardzo utrudniony. Drogę dla samochodów pożarniczych torowali okoliczni mieszkańcy wykorzystując do tego ciągnik rolniczy z pługiem oraz koparko-ładowarkę. Po dotarciu na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej (JOP) strażacy zastali w pełni rozwinięty pożar jednorodzinnego budynku mieszkalnego z częściowo zawaloną konstrukcją dachu. Z uzyskanych na miejscu informacji okazało się, że budynek był zamieszkiwany przez dwie osoby, z czego jedna pozostawała w środku. Druga zdołała opuścić budynek przed przyjazdem JOP i została odwieziona ciągnikiem do pobliskiej miejscowości, gdzie oczekiwała na przybycie zespołu ratownictwa medycznego (ZRM).

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz jednoczesnym prowadzeniu akcji gaśniczej i przeszukiwaniu pomieszczeń w celu odnalezienia osoby poszkodowanej. W wyniku prowadzonych działań ratownicy JOP odnaleźli ciało mężczyzny. Po chwili udało się także opanować pożar.

Na miejsce zdarzenia przybył między innymi zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Olsztynie st. bryg. Adam Jastrzębski oraz komendant miejski PSP w Elblągu st. kpt. Łukasz Kochan.

Dalsze działania skupiały się na dogaszaniu pożaru i rozebraniu nadpalonych elementów konstrukcyjnych budynku, które groziły zawaleniem. No koniec pogorzelisko zostało dokładnie sprawdzone kamerą termowizyjną, pod kątem ukrytych zarzewi ognia, a teren został wygrodzony taśmą. Na tym działania zakończono.

W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosła jedna osoba. Jest to pierwszy w tym roku tak tragiczny w sutkach pożar na terenie powiatu elbląskiego. Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia ustalają Policjanci pod nadzorem prokuratora i przy udziale biegłego z dziedziny pożarnictwa.

Na miejscu pracowało 8 zastępów PSP z JRG nr 3 Pasłęk i JRG nr 1 Elbląg oraz 4 zastępy OSP z Młynar i Zastawna, łącznie 38 strażaków. Na miejscu pracowała także policja, prokuratura, oraz ZRM.

 

Opracowanie: st. kpt. Łukasz Kochan, mł. asp. Dawid Rogożyński, 

Zdjęcia: st. kpt. Łukasz Kochan , mł. kpt. Łukasz Janecki

Zdjęcia (6)