W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty z ratownictwa chemiczno- ekologicznego

16.11.2023

Na sali wykładowej przemawia komendant miejski, obok niego stoi wykładowca. Strażacy występujący w roli słuchaczy siedzą przed nimi na krzesłach.

W dniach 14-16 listopada 2023 roku na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu odbyły się warsztaty z ratownictwa chemiczno- ekologicznego, w których udział wzięli funkcjonariusze ze wszystkich zmian służbowych JRG nr 1 w Elblągu wchodzący w skład SGRChem- eko, członkowie SGRChem- eko z Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie, z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku oraz przedstawiciele z 16 Pułku Logistycznego z Elbląga.

Warsztaty symbolicznie otworzył st. bryg. Jarosław Gryciuk, Komendant Miejski PSP w Elblągu, na wstępie dziękując instruktorom za chęć podzielenia się swoimi cennymi doświadczeniami i wiedzą z członkami bliźniaczych grup ratownictwa chemiczno- ekologicznego oraz inicjatorom wydarzenia st. kpt. Maciejowi Kogut oraz st. kpt. Piotrowi Wolińskiemu z JRG 1 w Elblągu.

Szkolenie składało się z dwóch bloków. Pierwszy dotyczył ograniczania oraz likwidacji emisji substancji niebezpiecznych zarówno podczas awarii przemysłowych, jak i podczas zdarzeń drogowych. Drugi blok dotyczył rozpoznania oraz przeciwdziałania zagrożeniom o charakterze chemicznym, biologicznym, radiologicznym i wybuchowym.

Część teoretyczna była przeplatana pokazami i zajęciami praktycznymi na specjalnie przygotowanych stanowiskach – trenażerach umożliwiających symulację zdarzenia, w którym substancja niebezpieczna wypływa pod ciśnieniem.

Zajęcia były prowadzone przez dowódców Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemiczno- Ekologicznego z KM PSP z Torunia – bryg. Michała Śniegowskiego oraz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Bydgoszczy:  asp. sztab. Jacka Zakórzewskiego.

Tego typu inicjatywy to zawsze okazja do wspólnej wymiany doświadczeń, co zawsze jest korzyścią dla obu stron i posiada wymierne korzyści w sytuacji podejmowania kolejnych działań ratowniczo-gaśniczych.

 

Opracowanie: asp. Dawid Rogożyński, Zdjęcie: asp. Dawid Rogożyński

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}