W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tragiczny w skutkach pożar na ulicy Wybickiego w Grudziądzu

17.02.2021

Zdjęcie przedstawia ulicę w centrum miasta nocną porą. W świetle latarni ulicznych widoczne pojazdy Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej stojące w rzędzie na jednym pasie ulicy, oraz policyjny radiowóz stojący z drugiej strony. W tle fasady kamienic. Na powierzchni ulicy i poboczu zalega warstwa śniegu.

W środę, 17 lutego 2021 r., o godz. 20:37 do SK KM PSP w Grudziądzu wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na ulicy Wybickiego w Grudziądzu. Na miejsce zdarzenia udało się 6 zastępów z grudziądzkich jednostek PSP. Po dojeździe, pod wskazany adres, strażacy zastali mocno rozwinięty pożar drewnianej klatki schodowej w 2-pietrowej oficynie. Ze względu na utrudniony dostęp do obiektu oraz fakt, że znajduje się on w zwartej zabudowie starego miasta dysponowano kolejne zastępy OSP z terenu powiatu grudziądzkiego. Działania ratowniczo – gaśnicze polegały na podaniu prądów gaśniczych na źródło pożaru z jednoczesnym przeszukiwaniem pomieszczeń w obiekcie w celu lokalizacji osób zagrożonych. W zadymionym mieszkaniu na poddaszu zlokalizowano 3 osoby, które niezwłocznie ewakuowano. U dwóch z nich, ze względu na brak funkcji życiowych, wdrożono resuscytację, którą kontynuowali ratownicy medyczni. Niestety nie przyniosła ona pozytywnego rezultatu. W obydwu przypadkach lekarz stwierdził zgon. Trzecia osoba odniosła jedynie lekkie obrażenia. W budynku zamieszkiwała jeszcze jedna kobieta, która zauważyła pożar, wszczęła alarm i sama opuściła mieszkanie przed przybyciem pierwszych zastępów.  W dalszej fazie akcji kontynuowano działania gaśnicze w obrębie palącej się klatki schodowej, wymagające przeprowadzenia lekkich prac wyburzeniowych. Czynności ratownicze były utrudnione ze względu na silne zadymienie, ograniczony dostęp do obiektu i brak możliwości użycia podnośników do prac na wysokości. W trakcie działań gaśniczych poszkodowani zostali także dwaj strażacy. Na szczęście obrażenia jakich doznali nie okazały się poważne. Akcja trwała niespełna 3 godziny, a straty oszacowano na 100 tys. PLN. Oprócz zastępów strażackich w działaniach udział brały: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne, Miejski Zakład Komunikacji, pracownicy UM w Grudziądzu i przedstawiciele zarządcy budynku.  Przyczynę tego tragicznego zdarzenia ustali dochodzenie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Grudziądzu.  Pod względem ilości ofiar śmiertelnych był to najtragiczniejszy pożar w rejonie działania KM PSP w Grudziądzu od 2012 roku, kiedy to w niewielkim pożarze kotłowni domu jednorodzinnego w miejscowości Rogóźno życie straciły również 2 osoby.

Opracował: mł. bryg. Paweł Korgol

Zdjęcia: mł. bryg. Paweł Korgol

Zdjęcia (3)