W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Charakterystyka Powiatu

Powiat Koniński leży w centrum polski a zarazem w zachodniej części województwa na Nizinie Wielkopolskiej. Zajmuje obszar 1 578,7 km i liczy 121 tys. mieszkańców. Pod względem powierzchni plasuje się na czwartym miejscu wśród 31 powiatów województwa Wielkopolskiego, a ze względu na liczbę mieszkańców zajmuje 5 lokatę. Ludność powiatu stanowi 3,6 % ludności całej wielkopolski. Stolica powiatu, Konin nie wchodzi w jego skład, ma bowiem status miasta na prawie powiatu. Powiat koniński tworzy 14 jednostek administracyjnych, wśród których jest 5 gmin miejsko-wiejskich [Golina, Kleczew, Rychwał, Sompolno i Ślesin] i 9 gmin wiejskich [ Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kramsk, Krzymów, Rzgów, Skulsk, Stare Miasto, Wierzbinek i Wilczyn]

Centralną część powiatu przecina szeroka dolina Warty. Ponad 25,3 tys. ha, tj. 16 % powierzchni powiatu, porastają lasy, głównie sosnowe. Użytki rolne zajmują 71,4 % powierzchni powiatu [ 112,7 ha ]

Powiat koniński przecinają międzynarodowe szlaki komunikacyjne, magistrala kolejowa Paryż-Berlin-Warszawa-Moskwa oraz droga E-30 wraz z odcinkiem autostrady A-2 biegnąca z Berlina do Moskwy przez Warszawę oraz droga krajowa nr 25 Ostrów Wlkp-Kalisz-Konin-Bydgoszcz.

Przez tereny, gdzie obecnie leży powiat koniński wiódł niegdyś szlak bursztynowy, łączący imperium rzymskie z wybrzeżem Bałtyku. Najstarsza wzmianka o stolicy powiatu - Koninie, pochodzi z 1293r., a jego najcenniejszym zabytkiem jest ustawiony w 1151r. Romański słup.Słup Milowy przed Kościołem św. Bartłomieja Pierwszy raz Konin został siedzibą powiatu sądowego za panowania Kazimierza Wielkiego. Po 1830r. powiat zmienił swoje granice, bowiem wydzielono zeń powiat słupecki. W 1957r., po kolejnych zmianach , powiat koniński zyskał kształt podobny do obecnego (bez gminy Wierzbinek i Sompolno), w skład którego wchodziły 22 gromady, a także miasta Konin, Kleczew, Ślesin, Golina i Rychwał.

Pierwszego czerwca 1975r. w wyniku reformy administracyjnej kraju, z połączenia powiatów: konińskiego, kolskiego, tureckiego i słupeckiego, powstało województwo konińskie.

Pierwszego stycznia 1999r. powiat koniński po raz kolejny zaistniał ma mapie administracyjnej Polski.

działalność przemysłową, szczególnie związaną z górnictwem węgla brunatnego.Powiat Ważną rolę odgrywa również budownictwo, transport i usługi. Region wyróżnia bogactwo surowców naturalnych: węgiel brunatny, kruszywo naturalne, piaski kwarcowe, surowce ilaste ceramiki budowlanej, wody geotermalne i torfy.

Turystyka i wypoczynek

Mnogość dużych, rynnowych jezior, wijących i ciągnących się kilometrami, sprawia, że są tu świetne warunki do urządzania kajakowych lub żeglarskich eskapad. Znakomite warunki na akwenach sprzyjają uprawianiu sportów motorowodnych, windsurfingu, nurkowania oraz żeglowania.
Powiat

W pobliżu jezior rosną bogate w faunę i florę lasy. Na szczególną uwagę zasługuje Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnikom natury warto polecić wyprawę w lasy na południu powiatu, gdzie są znakomite warunki do wypoczynku na łonie nieskażonego środowiska.

{"register":{"columns":[]}}