W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

CZTERY POŻARY SADZY W KOMINACH JEDNEGO DNIA

04.02.2021

Zdjęcie przedstawia budynek mieszkalny jednorodzinny po pożarze sadzy w kominie. Ponadto na zdjęciu widać trzy samochody ratowniczo - gaśnicze oraz karetkę pogotowia i strażaka

4 lutego 2021 r. na terenie powiatu konińskiego doszło do czterech pożarów sadzy w kominach w prywatnych budynkach mieszkalnych.

Do pierwszego zdarzenia doszło po godz. 8.00 w miejscowości Strumyk, gmina Kramsk.  
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar sadzy w kominie oraz duże zadymienie na piętrze budynku. Działania strażaków polegały na wygaszeniu pieca oraz ugaszeniu pożaru przy pomocy gaśnicy proszkowej. Jednocześnie ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego oraz wyposażeni w kamerę termowizyjną weszli na zadymione piętro budynku, gdzie zapaliła się szafa, która przylegała bezpośrednio do nieszczelnego przewodu kominowego. Spalone elementy wyposażenia budynku zostały wyniesione na zewnątrz oraz dogaszone.

Do kolejnego pożaru doszło około godz. 9.30. Tym razem sadza w kominie paliła się w budynku mieszkalnym w miejscowości Łysek, gmina Wierzbinek. Po godz. 16.00 zostaliśmy wezwani do trzeciego pożaru sadzy w kominie, który miał miejsce w miejscowości Nieborzyn, gmina Kleczew.  W tych pożarach nie odnotowano większych strat.

Do następnego pożaru doszło ok. godz. 18.00 w Licheniu Starym. Tym razem również strażacy ugasili pożar przy użyciu gaśnicy proszkowej. W tym samym czasie ratownicy sprawdzili pomieszczenia budynku przy użyciu urządzeń pomiarowych, które wykazały obecność niebezpiecznego tlenku węgla, dlatego też ewakuowano 5 mieszkańców.  

W okresie grzewczym 2020/2021 odnotowaliśmy łącznie 47 pożarów sadzy w kominach oraz 6 pożarów w kotłowniach, które miały miejsce w prywatnych budynkach mieszkalnych i gospodarczych. W większości przypadków prawdopodobną przyczyną powstania tych pożarów była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe.

PRZYPOMINAMY PO RAZ KOLEJNY!!!

Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować popękanie komina, a przez to nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina. Ponadto nieszczelne przewody kominowe mogą być źródłem przedostawania się czadu do pomieszczeń użytkowanych przez ludzi.

Przepisy zobowiązują do czyszczenia przewodów kominowych! Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719 ze zm.), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym.

Ponadto zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane zobowiązuje się właścicieli i zarządców budynków do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Tekst: st. kpt. Sebastian Andrzejewski

Zdjęcie: JRG Nr 1

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}