W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O Jednostce

JRG 3 w Krakowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do zadań jednostki ratowniczo-gaśniczej należy między innymi:

  • organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub miejscowych zagrożeń oraz wykonywanie pomocniczych specjalistycznych czynności ratowniczych w czasie klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń przez inne służby ratownicze,
  • sporządzanie dokumentacji z prowadzonych działań ratowniczych,
  • utrzymywanie gotowości do prowadzenia działań ratowniczych,
  • współdziałanie w zakresie prowadzenia działań ratowniczych z innymi podmiotami ratowniczymi i służbami funkcjonującymi w rejonie działania,   - prowadzenie rozpoznania zagrożeń w zakresie niezbędnym do podjęcia działań ratowniczych na obszarze powiatów,
  • organizowanie ćwiczeń i doskonalenia zawodowego.

JRG nr 3 specjalizuje się w zakresie ratownictwa wysokościowego.

Powierzchnia obszaru chronionego wynosi około 439,8 km2 w tym:

  • na terenie miasta Krakowa około 45 km2,
  • na terenie Powiatu Krakowskiego około 394,8 km2.

Ilość mieszkańców około 172000 w tym:

  • na terenie miasta Krakowa około 83000,
  • na terenie Powiatu Krakowskiego około 89000.

Rejon JRG 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rejon działania JRG 3 na terenie Krakowa obejmuje dzielnice V, VI, VII. Zawarty jest on od strony zachodniej miasta wzdłuż granicy administracyjnej do drogi Katowice - Chrzanów, od południa rzeką Wisła na wschód do mostu Dębnickiego, na północ al. Krasińskiego, Mickiewicza i Słowackiego, ul. Prądnicką i Doktora Twardego do linii kolejowej obwodnicy Kraków - Łobzów Kraków - Płaszów. Dalej torami tej linii na zachód, a następnie torami linii kolejowej Kraków- Katowice do wiaduktu na ul. Armii Krajowej, na północ ul. Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. Radzikowskiego i dalej ulicami Radzikowskiego, Pasternik do granic administracyjnych miasta. Rejon działania JRG 3 na terenie Powiatu Krakowskiego obejmuje gminy: Czernichów, Krzeszowice, Liszki i Zabierzów.

Charakterystyka Specjalistycznej Grupy Ratownictwa - Wysokościowego SGRW

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego funkcjonuje na bazie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 działającej w ramach struktury Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Jednostka ta specjalizuje się w ratownictwie wysokościowym podczas prowadzenia działań ratowniczych w miejscach trudno dostępnych i znajdujących się poza zasięgiem i możliwościami użycia standardowego sprzętu i technik straży pożarnej.

Swoje działania SGRW realizuje przy użyciu:

  •  technik alpinistycznych (techniki stosowane we wspinaczce górskiej, alpinizmie jaskiniowym, alpinizmie przemysłowym i inne techniki wykorzystywane w działaniach na wysokości),
  • śmigłowca,
  • innego sprzętu potrzebnego w działaniach i dostępnego w straży pożarnej.

W skład grupy wchodzą strażacy ratownicy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3 w której SGRW funkcjonuje i wypełniają standardowe zadania realizowane przez JRG oraz funkcjonariusze pracujący w systemie codziennym w Komendzie Miejskiej i Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Przyszli ratownicy wysokościowi przechodzą wielostopniowe szkolenie z zakresu technik alpinistycznych oraz wykorzystania w działaniach ratowniczych śmigłowca. Będąc członkami SGRW ratownicy stale doskonalą i podnoszą swoje kwalifikacje. Funkcja którą pełnią w SGRW razem ze standardową służbą pełnioną w JRG jest bardzo wymagająca. Dlatego do grupy przyjmowane są osoby predysponowane do prowadzenia działań ratownictwa wysokościowego i wypełniający wzorowo służbę w JRG.

SGRW z JRG nr 3 KM PSP w Krakowie funkcjonuje od roku 1994. Obecnie w jej skład wchodzi 43 strażaków ratowników w JRG 3, 2 funkcjonariuszy w Komendzie Miejskiej oraz 2 w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Ponadto wśród członków SGRW są strażacy, którzy posiadają uprawnienia ratownika medycznego PRM – 5 osób a kolejnych 2 osoby są w trakcie uzyskiwania uprawnień. 19 ratowników posiada kwalifikacje do pełnej współpracy ze śmigłowcem ( również operator na pokładzie śmigłowca ) a kolejnych 19-stu posiada uprawnienia do działań pod jego pokładem, z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Wszyscy ratownicy są przygotowani do prowadzenia działań z wykorzystaniem technik alpinistycznych w terenie zurbanizowanym ( budynki, budowle, konstrukcje, itp.) oraz na obiektach przyrody ( głównie chodzi tu o obszar Wyżyny Krakowskiej - skałki, jaskinie, inne obiekty sztuczne i przyrody ). Ponadto 20-stu ratowników posiada karty taternika jaskiniowego uprawniające, między innymi, do współdziałania z ratownikami TOPR podczas akcji ratowniczych i ćwiczeń na terenie Tatr Polskich.

Do końca maja 2004 r. SGRW z JRG nr 3 prowadziła w zakresie ratownictwa wysokościowego ponad 300 akcji ratowniczych. Podczas tych akcji ratownicy udzielali pomocy ponad 200 osobom poszkodowanym i zagrożonym oraz likwidowała miejscowe zagrożenia. Od czerwca 2004 roku do końca grudnia 2017 roku SGRW prowadziła 158 akcji ratowniczych, w kolejnych 289 wykorzystano sprzęt ratownictwa wysokościowego będący na wyposażeniu osobistym ratowników oraz samochodów bojowych. Podczas tych działań udzielono pomocy 60-ciu osobom poszkodowanym. Kilkadziesiąt z tych interwencji było trudnymi akcjami polegającymi na transporcie osób poszkodowanych z użyciem technik alpinistycznych. SGRW przeprowadziła 67 akcji ratowniczych z użyciem śmigłowca w ramach Lotniczej Służby Ratowniczej funkcjonującej w latach 1997 - 2000. W 1997 r. z użyciem śmigłowców wojskowych SGRW prowadziła wciągu 2 tygodni działania ratownicze na obszarach Polski dotkniętych przez powódź. Tego samego rodzaju działania prowadzone były również przez ratowników SGRW podczas powodzi w roku 2009 i 2010. Podczas tych działań ewakuowano wiele osób zagrożonych i uwięzionych w budynkach przez wody które wystąpiły z brzegów rzek i zbiorników wodnych.  Obecnie SGRW z JRG nr 3 funkcjonuje również w strukturach Małopolskiej Brygady Odwodowej pod nazwą „SGRW Kraków 3”.

Działania ratownicze i ewakuacje z wykorzystaniem:

- technik alpinistycznych prowadzone były w obiektach takich jak:      budynki mieszkalne,   słupy energetyczne,   budowla po katastrofie budowlanej,  jaskinia,   ściany skalne,   kamieniołomy,   studnie,  kolektor kanalizacyjny,  kolej linowa,   szyb windowy,    żuraw budowlany.
-  śmigłowca:    ewakuacja osób podczas powodzi,    kamieniołom,  miejscowe zagrożenia w obrębie dróg i inne.

Ponadto prowadzono działania z wykorzystaniem technik alpinistycznych na takich obiektach jak:   drzewa,   wieże i maszty,  słupy,   kominy,   dachy i elewacje budynków,   rusztowania budowlane,   i inne.

{"register":{"columns":[]}}