W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia doskonalące z zakresu ratownictwa lodowego na "Rzęsie"

27.01.2022

Ćwiczenia na lodzie

27 stycznia 2022 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Siemianowicach Śląskich w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.

Ćwiczenia zostały zorganizowane na zamarzniętym zbiorniku wodnym Rzęsa na terenie kompleksu leśnego Bażantarnia.

Szkolenie odbyło się na kruchym łamiącym się lodzie a wiec warunkach kiedy najczęściej dochodzi do tragicznych sytuacji załamania pokrywy lodowej.

Ćwiczenia praktyczne poprzedzał instruktaż z zakresu bezpieczeństwa na obszarach zalodzonych, zabezpieczenia ratowników oraz zasad ewakuacji osób poszkodowanych z wody.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie technik w zakresie poruszania się po kruchym lodzie, budowania stanowisk asekuracji na lodzie z wykorzystaniem lin oraz specjalistycznych sań lodowych. Ponadto ratownicy zabezpieczeni w ubrania wypornościowe i kamizelki asekuracyjne trenowali umiejętność samodzielnego wyjścia z przerębla i lodowatej wody na kruchym lodzie, a także z zastosowaniem odpowiedniej techniki podjęcie poszkodowanego i ewakuację do miejsca bezpiecznego.  

Ostatnim etapem ćwiczeń było wdrożenie odpowiednich procedur z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem niebezpieczeństw związanych z przebywaniem w zimnej wodzie, skutków tonięcia i hipotermii. Powyższe zajęcia są niezwykle przydatne do wypracowania prawidłowej konfiguracji sprzętu i wyposażenia ratownika oraz wykorzystania odpowiedniej taktyki działań adekwatnej do zastanej sytuacji na miejscu zdarzenia podczas rzeczywistych działań.

Osobom, pod którymi załamał się lód, w wielu przypadkach są w stanie pomóc świadkowie zdarzenia. Jeśli zachowają szczególną ostrożność, mogą wykorzystać przedmioty znajdujące się pod ręką – np. szalik, długą grubą gałąź, kij hokejowy czy sanki.  Za każdym razem świadkowie zdarzenia przed przystąpieniem do udzielania pomocy powinni  wezwać fachową pomoc – straż pożarną (telefon 112 lub 998).

Przypominamy, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne. Należy pamiętać, że pokrywa lodu nie jest taka sama w każdym miejscu zbiornika. Strażacy w tej kwestii  apelują o rozwagę i rozsądek.

Opracował: st. kpt. Mariusz Rozenberg
Zdjęcia: st. kpt. Paweł Muchla

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}