W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar magazynu odpadów niebezpiecznych w Zielonej Górze.

27.07.2023

Pożar magazynu odpadów niebezpiecznych w Zielonej Górze.

22 lipca 2023 roku o godzinie 15.29, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Zielonej Górze otrzymało informację, o pożarze budynku przy ul. Zakładowej w zielonogórskiej dzielnicy Przylep.

Po dojeździe pierwszego zastępu, dowódca stwierdził, że płonie magazyn w którym zgromadzone są materiały niebezpieczne pożarowo o powierzchni ponad 1000 m2. Pożar obejmował większość powierzchni budynku.

Zadysponowano kolejne siły i środki oraz przystąpiono do ewakuacji mienia, znajdującego się w przylegającym do magazynu budynku przemysłowym. Ewakuowano samochód transportowy, dwa wózki widłowe oraz część składowanego materiału.

W związku z zagrożeniem, wstrzymano ruch kolejowy w bezpośrednim sąsiedztwie pożaru oraz odłączono zasilanie na obszarze działań gaśniczych.

Pożar dynamicznie się rozwijał, dlatego też dysponowano kolejne siły i środki, w tym dwa samoloty gaśnicze Lasów Państwowych, dokonujące precyzyjnych zrzutów środka gaśniczego.

Wyznaczono trzy odcinki bojowe: od strony wschodniej budynku - działające w natarciu, stanowisko wyższe - z drabiny mechanicznej od strony północnej działające w natarciu i obronie oraz stanowisko od strony południowej - realizujące zadania obrony i natarcia.

Kolejne odcinki bojowe stanowiły punkty przyjęcia sił i środków, przy głównej drodze dojazdowej, do obszaru działań oraz dwa punkty czerpania wody na zalewie rzeki Łączna w Czerwieńsku. Wodę do pożaru dostarczano rotacyjnie, poprzez dowożenie i buforowanie w 4 rozkładanych zbiornikach.

Już w pierwszym cyklu dysponowania, na miejsce udała się Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. Następnie zadysponowano podobne grupy z Poznania i Kędzierzyna Koźle. Do specjalistów z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego dołączyła również grupa pomiarowa Centralnego Ośrodka Analiz Skażeń Sił Zbrojnych RP z Warszawy. Zespoły monitorowały atmosferę, na miejscu zdarzenia oraz w określonych punktach na terenie zabudowanym na rożnych wysokościach, w tym na budynkach wysokich i chmurze dymów pożarowych. Podobne działania realizował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Nie stwierdzono stężeń zagrażających zdrowiu i życiu okolicznych mieszkańców.

W godzinach nocnych z 22 na 23 lipca, na miejscu zdarzenia obecna była Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa oraz Sekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.

Pożar opanowano 23 lipca o godzinie 6.56, a ugaszono o godzinie 20.22 tego samego dnia.

Akcja ratowniczą dowodził Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła oraz Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Krystian Kosela.

Podczas akcji gaśniczej, w stanie ciągłym pracowało blisko 200 strażaków i ponad 60 pojazdów ratowniczych. Specyfika pożaru wymusiła na ratownikach działania w trybie rotacyjnym, co ostatecznie przekłada się na uczestnictwo 376 strażaków (165 PSP i 211 OSP) i 107 pojazdów (58 gaśniczych i 49 specjalnych).

Działania Straży Pożarnej wspierała dodatkowo Policja, Wojsko Polskie oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}