W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lekcja: CodeWeek! Zrealizuj ciekawe zajęcia w swojej klasie i dołącz do Europejskiego Tygodnia Kodowania

19.09.2022

Czy Wy też nie możecie się doczekać tegorocznej edycji CodeWeek? Europejskie państwa już po raz dziesiąty ruszą do przyjacielskiego wyścigu i będą rywalizować w liczbie zgłoszonych inicjatyw dotyczących programowania. Mamy nadzieję, że znowu staniemy na podium!

Programowanie z Klubem Młodego Programisty i OSE IT Szkołą.

Niedawno rozpoczął się kolejny rok szkolny – to dobry moment, by pomyśleć o lekcjach, które pomogą rozwijać umiejętności programowania, a jednocześnie przybliżą nas do sukcesu w tegorocznej edycji CodeWeek.

Europejski Tydzień Kodowania zbliża się wielkimi krokami. Zaznaczcie w kalendarzu ważne daty: 8–23 października 2022! Wy również możecie wziąć udział w Codeweek! Wystarczy, że zaplanujecie swoje wydarzenie (lub wydarzenia) i dodacie je do mapy wydarzeń! . Dzięki temu wspólnie zawalczymy o podium dla Polski! Nie macie pomysłu? Nie martwcie się – przygotowaliśmy garść inspiracji. Zapoznajcie się z naszymi propozycjami lekcji programowania i wybierzcie scenariusz odpowiedni dla Waszych uczniów. Możecie zrealizować go zgodnie z naszą sugestią, dodać coś od siebie lub pozwolić uczniom na kreatywność. Zaczynamy!

Zacznijmy od przygody ze Scratchem

W kursie „CodeWeek i Scratch 3.0 – codeweekowa gra przygodowa” razem z uczniami w wieku 8–16 lat możecie stworzyć – jak sam tytuł wskazuje – codeweekową grę przygodową. Przypomnijcie sobie funkcjonalności programu Scratch 3.0 i zasady remiksowania projektów, nauczcie się wykorzystywać konstrukcje warunkowe, pętle oraz zmienne podczas tworzenia programów, a przede wszystkim… bawcie się dobrze!

Poznajcie kurs „CodeWeek i Scratch 3.0 – codeweekowa gra przygodowa”

Kolejną propozycją może być wspólne odliczanie do startu CodeWeek przy pomocy samodzielnie zaprogramowanego zegara. Ten scenariusz, który możecie zrealizować z dziećmi w wieku 5–9 lat, znajdziecie w kursie „CodeWeek i Scratch Junior – włączamy zegar CodeWeek”. Uczestnicy zajęć stworzą animację z napisami „CodeWeek 2022” i „To już 10 lat” oraz zegarem, symbolicznie odmierzającym nie tylko czas, ale i korzyści związane z nauką programowania. Jakie? Przede wszystkim radość i satysfakcję związaną ze stworzeniem projektu zgodnego z ich wizją. Praca przygotowana przez dzieci uzmysłowi im, że CodeWeek może trwać cały rok oraz że każdy moment jest dobry na kodowanie!

Zobaczcie kurs „CodeWeek i Scratch Junior – włączamy zegar CodeWeek”

Python: wyższy poziom wtajemniczenia

Dla starszych uczniów przygotowaliśmy dwa kolejne kursy programowania w Pythonie. Ten popularny język programowania ciągle zyskuje nowe zastosowania w dziedzinie informatyki, a specjaliści coraz częściej dostrzegają jego potencjał. Idealnie pasuje również jako temat przewodni inicjatyw na CodeWeek!

Jeśli Wasi uczniowie dopiero zaczynają swoją przygodę z Pythonem, wybierzcie kurs „Python z KMP na CodeWeek – poziom podstawowy” przeznaczony dla młodzieży w wieku 12–15 lat. Znajdziecie tam moduł „CodeWeek i Python: REEBORG – od bloczków do Pythona”, dzięki któremu wspólnie poznacie środowisko Blockly, nauczycie się sterować robotem na ekranie, dowiecie się, jak używać pętli oraz przejść ze środowiska Blockly do języka Python. Kurs przybliży krok po kroku cały proces programowania: przekonacie się, że najważniejsze jest tu podejście do rozwiązywania problemu – od określenia go, przez znalezienie, opracowanie i zaprogramowanie rozwiązania, aż do przetestowania poprawności i ewentualnej korekty.

Sprawdźcie kurs „Python z KMP na CodeWeek – poziom podstawowy”

Na OSE IT Szkole mamy coś również dla tych, którzy początki nauki programowania w Pythonie mają już za sobą – to kurs „Python z KMP na CodeWeek – poziom średnio zaawansowany”. Przygotowaliśmy go z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych (w wieku 15–19 lat). Także tutaj ważną umiejętnością jest kodowanie, ale też rozumienie całego procesu i umiejętne – krok po kroku – przechodzenie jego kolejnych etapów. W kursie znajdziecie moduł „ENIGMA – szyfrowanie w Pythonie z wykorzystaniem Enigmy” i zadania inspirujące do zgłębiania tajników kryptografii. Wasi uczniowie przekonają się, że matematyka i informatyka mają wiele wspólnego!

Rozpocznijcie kurs „Python z KMP na CodeWeek – poziom średnio zaawansowany”

Jeśli macie ochotę na jeszcze więcej wyzwań związanych z kodowaniem, sięgnijcie do naszych poprzednich kursów: „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty”„Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty”„Programowanie w Pythonie z Klubem Młodego Programisty – poziom podstawowy” i „Programowanie w Pythonie z Klubem Młodego Programisty – poziom średnio zaawansowany” dostępnych na platformie OSE IT Szkoła.

Wśród naszych nowych propozycji na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! Wtedy zostaje już tylko wejść na stronę codeweek.eu i dodać swoje wydarzenie (np. realizację lekcji z jednym z kursów) do mapy inicjatyw. To proste! Wystarczy zalogować się do swojego konta, w zakładce Zajęcia znaleźć mapę i w lewym górnym rogu kliknąć „Dodaj wydarzenie”. Zostaje już tylko uzupełnić niezbędne informacje w formularzu i… gotowe! Zachęcamy Was też do udziału w konkursie „1000 pierwszych organizatorów CodeWeek”, nagrody czekają!

{"register":{"columns":[]}}