W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edycja 2019 i 2018

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

Edycja 2019

Ilustracja zawiera napis: CodeWeek. Europejski Tydzień Kodowania 5-20 października 2019 r. Wszyscy gotowi? Można zaczynać! Znamy datę #CodeWeek2019.

Mieliśmy po prostu pobić rekord z 2018 roku. Nie dość, że to zrobiliśmy, to jeszcze potroiliśmy wynik marzeń. W trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania 2019 wydarzenia w Polsce zaczynały się co… półtorej minuty!

16 dni, 15 139 wydarzeń i historyczne (drugie) miejsce na podium – oto najkrótsze podsumowanie #CodeWeek2019! Polska zajęła drugie miejsce w kategorii liczba inicjatyw w stosunku do populacji, według której ustalany jest coroczny ranking. To najlepszy wynik jaki kiedykolwiek, w siedmioletniej historii Europejskiego Tygodnia Kodowania, zajęła Polska. To nie tylko nasza zasługa, a przede wszystkim m.in. nauczycieli i organizacji pozarządowych, których zaangażowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Tym najbardziej aktywnym w poniedziałek osobiście podziękował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Edycja rekordów

W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a rok 2018 – czyli nasz dotychczasowy rekord – to 5088 wydarzeń! Jak sami widzicie – tegoroczne 15 139 wydarzeń to historyczny rekord.

– Sukces #CodeWeek2019 nie byłby możliwy bez zaangażowania mieszkańców całego kraju. Najwięcej wydarzeń zostało zorganizowanych w Warszawie, niewiele mniej w Krakowie czy Łodzi – powiedział minister Marek Zagórski. – Niezależnie od poziomu zaawansowania organizatora zasada była jedna: spotykaliśmy się, aby bawić się programowaniem. Jako wydarzenie można było zgłaszać lekcje informatyki czy warsztaty z robotami – dodał szef MC.

Lider Europy

W tym roku zajęliśmy drugie miejsce pod względem liczby inicjatyw przypadających na populację (po Malcie – 448 wydarzeń) oraz trzecie miejsce pod względem łącznej liczby inicjatyw (po Turcji – 20 113 wydarzeń i Włochach – niemalże ex aequo z Polską – 15 505 wydarzeń).

Naprawdę daliśmy z siebie wszystko! Wasze wydarzenia to blisko ¼ wszystkich 66 340 wydarzeń zgłoszonych w tej edycji.

– Ten historyczny wynik nie byłby możliwy bez wsparcia szkół, bibliotek, instytucji kultury, firm IT oraz prywatnych osób, które chciały promować naukę programowania w swojej lokalnej społeczności! – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przedszkolaki i seniorzy, mieszkańcy dużych miast i mniejszych miejscowości, nauczyciele oraz specjaliści z branży IT – bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy zawód, CodeWeek tworzą wszyscy Ci, którzy chcą uczyć się oraz nauczać innych programowania! – dodał szef MC.

Materiały

Inspiracje #CodeWeek2019

Wideo

Edycja 2018

 CodeWeek na przestrzeni lat - liczby dot. kolejnych edycji CodeWeek

 

5284 wydarzenia, rozpoczynające się częściej niż co cztery minuty – to najkrótsze podsumowanie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce. To była rekordowa edycja!

Od 6 do 21 października kodowały duże miasta i małe miejscowości. Przedszkolaki i studenci informatyki. Wydarzenia były organizowane i zgłaszane do ostatnich godzin akcji.

Co 4 minuty

W sumie w Polsce w trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania w 2018r.  zarejestrowano 5088 wydarzeń. Oznacza to, że statystycznie częściej niż co 4 minuty startowała nowa inicjatywa. To wielki sukces i historyczny rekord. CodeWeek tworzą wszyscy entuzjaści programowania. Wydarzenia rejestrowały m.in. szkoły, biblioteki, firmy, a także rodzice. Dla niektórych była to pierwsza przygoda z kodowaniem. Dla innych – „przystanek ” w programistycznej edukacji. Wszystkich połączyły wspólna idea oraz pasja.

Cała Polska programuje!

Najwięcej wydarzeń zgłoszono w województwie śląskim i na Mazowszu. W samej Warszawie odbyło się 290 wydarzeń. Programowaliśmy jednak nie tylko w stolicy! Na brawa zasługują m.in. Tychy, w których zorganizowano 55 wydarzeń, Sokołów Podlaski – 36 inicjatyw, czy Tarnobrzeg – 33 inicjatywy.

W zabawę zaangażowali się najmłodsi, ich opiekunowie, pracownicy różnych branż, a także seniorzy. Bez względu na doświadczenie, wiek, płeć czy zawód. Wszyscy programowaliśmy, bawiąc się przy tym doskonale. Podczas akcji dostaliśmy mnóstwo wiadomości i zdjęć z całego kraju.

Nie zatrzymujemy się.

Promocja kompetencji przyszłości jaką jest programowanie, to jedno z zadań, jakie stawia sobie Ministerstwo Cyfryzacji. Zapraszamy do Klubów Młodego Programisty, które działają w 16 miastach na terenie całego kraju.

{"register":{"columns":[]}}