W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozmawiajmy o CodeWeeku

28.12.2023

Tegoroczna – jedenasta – edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania powoli przechodzi do historii. Kolejny raz dzięki CodeWeek przekonaliśmy się, że zainteresowanie nowymi technologiami i nauką programowania jest ogromne. Co sprawia, że są tak popularne? O tym rozmawialiśmy z ambasadorką akcji Anną Świć.

Grafika wektorowa przedstawiająca dwie postaci siedzące przy stole, na którym jest m.in. laptop i dwa mikrofony. Tekst: Porozmawiajmy o CodeWeeku! W lewym dolnym rogu logotypy: Fundusze Europejskie, Ministerstwo Cyfryzacji, NASK, Unia Europejska.

Europejski Tydzień Kodowania (CodeWeek) to oddolna inicjatywa, mająca na celu promowanie nauki programowania i rozwój kompetencji cyfrowych dostępnych dla każdego, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania.

Głównym celem CodeWeek jest zwiększenie świadomości na temat znaczenia umiejętności programowania w dzisiejszym cyfrowym społeczeństwie oraz zachęcenie do dzielenia się tą wiedzą. Europejski Tydzień Kodowania organizowany jest corocznie w październiku, jednak realizować i dodawać inicjatywy można cały rok. Inicjatywą nazywamy różnego rodzaju wydarzenia związane z programowaniem. Mogą to być warsztaty, konkursy, prezentacje, lekcje informatyki czy zajęcia rozwijające logiczne myślenie. W każdym kraju filarem Europejskiego Tygodnia Kodowania są jego ambasadorzy odpowiedzialni za promowanie wizji CodeWeek wśród lokalnych społeczności.

Jedną z polskich ambasadorem CodeWeek jest Anna Świć - właścicielka i dyrektorka Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Kodowanie na Dywanie, nauczycielka, logopedka i trenerka, autorka i koordynatorka Ogólnopolskiego Programu „Uczymy dzieci programować”. Zapytaliśmy ją o wspomnienia i refleksje związane z tegoroczną i poprzednimi edycjami Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Zacznijmy od początku

– Moja pierwsza styczność z CodeWeekiem miała miejsce około siedmiu lat temu w ramach programu Mistrzowie Kodowania Junior. Pracowałam w jednym z lubelskich przedszkoli i w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania kilkanaście razy prowadziłam zajęcia z dziećmi. Od tego czasu biorę udział w każdej kolejnej edycji CodeWeek. Zarówno prowadząc zajęcia z dziećmi, jak i przygotowując wyzwanie dla nauczycieli „CodeWeek z Uczymy Dzieci Programować”. W ramach wyzwania nauczyciele mogą wziąć udział w bezpłatnym webinarze i korzystać z przygotowanych dla nich materiałów edukacyjnych. W tym roku w ramach programu „Uczymy Dzieci Programować” dodanych zostało ponad 3600 wydarzeń! Zawsze z niecierpliwością czekam na ten szczególny codeweekowy czas. Bardzo pracowity, ale też dający mnóstwo satysfakcji – mówi Anna Świć.

CodeWeek to wyjątkowa inicjatywa

– W Europejskim Tygodniu Kodowania szczególnie cenię to, że jest kierowany do każdego. Nie mamy tu żadnych ograniczeń, nieważny jest wiek uczestników, poziom umiejętności i miejsce zamieszkania. Niewymagany jest też dostęp do specjalistycznego sprzętu. Każdy może wziąć udział w CodeWeeku na miarę swoich możliwości i aktualnych potrzeb – dopiero rozpoczynając przygodę z kodowaniem lub rozwijając swoje dotychczasowe, nawet spore już umiejętności – mówi Anna Świć.

- W CodeWeek można wziąć udział na dwa sposoby: dołączając do wybranego wydarzenia jednego z organizatorów lub organizując swoje własne wydarzenie. Pierwsza opcja przypadnie do gustu szczególnie początkującym, ale nie bójmy się spróbować także opcji drugiej. Nasze własne wydarzenie może być kameralne, kierowane do wybranej, znanej nam grupy osób. To może być wspólne kodowanie z przyjaciółmi, lekcja informatyki, a nawet czas spędzony z bliskim nam seniorem, którego wprowadzamy w cyfrowy świat. Wydarzenie może zostać zorganizowane stacjonarnie, może być też to wydarzenie online – dodaje ambasadorka CodeWeek.

Zacznijcie programować!

- Nauka programowania pozwala korzystać z technologii w sposób kreatywny i twórczy. To rozwój logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów i umiejętności współpracy. Dla najmłodszych (dla starszych też) to również świetna, wciągająca zabawa i pomysł na wartościowe spędzenie czasu – przekonuje Anna Świć.

Warto podkreślić, że CodeWeek nie ogranicza się jedynie do Europy, choć ma tam swoje korzenie. Wydarzenia w ramach tej akcji odbywają się na całym świecie, przyczyniając się do rozwoju umiejętności programowania i podnoszenia świadomości cyfrowej społeczeństw na globalną skalę.

Wyścig trwa, walczymy do końca!

Jeszcze do końca roku możecie dodawać własne inicjatywy i stać się częścią tej europejskiej inicjatywy. Jak to zrobić?

Aby zarejestrować swoją inicjatywę, należy wejść na stronę CodeWeek i w górnym menu wybrać „zajęcia”, a następnie „dodaj wydarzenie”. Kolejny krok to wypełnienie formularza rejestracyjnego - to bardzo proste i zajmuje kilka chwil! Przewodnik, który przeprowadzi Was krok po kroku przez cały proces zgłoszenia wydarzenia, znajdziecie tutaj.

WAŻNE! Tylko zarejestrowane inicjatywy biorą udział w europejskim wyścigu o zwycięstwo.

Chcecie być na bieżąco z informacjami na temat CodeWeek? Zaglądajcie regularnie na nasz Facebook: Code Week Pl i Instagram: codeweekpl.

{"register":{"columns":[]}}