W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydarzenie online? START!

23.08.2020

Rozpoczęcie CodeWeek 2020 zbliża się wielkimi krokami! Zachęcamy Was do organizowania wydarzeń w wirtualnej rzeczywistości! Aby pokazać Wam, że to nic trudnego, przygotowaliśmy specjalny poradnik, gdzie krok po kroku wyjaśniamy z jakich narzędzi i programów możecie skorzystać, żeby przenieść klasyczne spotkania do wirtualnego świata. Aby zorganizować wydarzenie online wcale nie trzeba być specjalistą. Przekonajcie się sami!

Na zdjęciu widzimy młodą kobietę pracującą na laptopie oraz napis: "Narzędzia online pomocne w organizacji wydarzenia #CodeWeek2020"

W organizacji wydarzenia online, które nie będzie wymagało bezpośrednich spotkań, pomocne mogą być komunikatory internetowe, narzędzia pracy grupowej, a także niektóre programy edukacyjne.

Komunikatory internetowe

Korzystając z komunikatorów internetowych możemy dziś już nie tylko słyszeć, ale również i widzieć naszych rozmówców, co umożliwia skutecznie przenieść wiele odbywających się obecnie spotkań do świata online, zachowując zarazem wrażenie realnych spotkań. Komunikatory internetowe umożliwiają prowadzenie wideokonferencji, w których może brać udział nawet kilkadziesiąt osób! Oprócz rozmowy online możemy także udostępniać innym ekran swojego komputera, tak by zaprezentować w ten sposób wybrane przez nas treści. Dzięki takim funkcjom możemy w trakcie swojego wydarzenia przedstawić uczestnikom przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą programowania czy też pokazać im, jak w praktyce wykonać określone czynności – a to wszystko bez wychodzenia z domu!

Komunikatory internetowe to m.in: Skype, Microsoft Teams, YouTube, Cisco Webex czy Google Hangouts Meet. To tylko kilka przykładów – podobne usługi oferują także inne firmy – sprawdź link na końcu artykułu.

Media społecznościowe

Media społecznościowe (ang. social media) to nie tylko sposób, aby pozostać w kontakcie ze swoimi znajomymi czy rodziną. Także tę platformę możemy wykorzystać do kontaktu z uczestnikami naszego wydarzenia #CodeWeek2020 oraz do promocji swojej inicjatywy w lokalnej społeczności. Czołowe portale zrzeszają miliony użytkowników, do których możemy zaadresować nasze działania. Utworzenie wydarzenia na Facebook’u, w którym będziemy na bieżąco informować o naszych planach, pozwoli dotrzeć z informacją do naprawdę szerokiego grona odbiorców.

Co ważne social media, takie jak np. Facebook, Instagram czy Twitter, umożliwiają też prowadzenie transmisji na żywo. Aby rozpocząć transmisję na Facebook’u lub Instagramie wystarczy posiadać konto na tym portalu. Jednym kliknięciem w oznaczony przycisk – “Transmisja wideo na żywo”, możecie rozpocząć dzielenie się Waszą inicjatywą z.. całym światem! Jak? Jest to możliwe dzięki transmitowaniu obrazu i dźwięku z Waszego telefonu lub komputera w czasie rzeczywistym. Zależnie od Waszych preferencji oznaczone osoby lub też wszyscy użytkownicy danej platformy mogą mieć dostęp do prowadzonej przez Was transmisji. Widzowie mogą reagować na wydarzenie w postaci komentarzy lub reakcji (kciuków w górę, serduszek, innych emotikon). To świetny sposób na poprowadzenie prezentacji lub warsztatów!

Dane w chmurze

Komunikowanie się online to jedno, ale co, jeśli moje spotkanie wymaga też udostępnienia uczestnikom wydarzenia dodatkowych materiałów? Jeżeli chcielibyście przekazać osobom biorącym udział w Waszej inicjatywie pomoce edukacyjne, które będą potrzebne w trakcie spotkania lub podsumowują zdobytą wiedzę warto wykorzystać w tym celu tzw. chmurę. Jest to internetowa funkcjonalność, która pozwala udostępniać wskazanym użytkownikom materiały oraz wspólnie nad nimi pracować. Wykorzystanie internetowej chmury może być bardzo pomocne w przypadku zadań grupowych, ponieważ uczestnicy będą mogli w łatwy sposób pracować wspólnie, a to wszystko online!

Znani, choć niejedyni, dostawcy takich usług to: Google Dysk, Microsoft One Drive lub Dropbox. Konta na tych platformach można założyć za darmo. To tylko kilka przykładów – podobne usługi oferują także inne firmy.

Interaktywne wydarzenie online

Jeżeli chcecie wzbogacić swoje wydarzenie online lub pomóc jego uczestnikom w lepszym zapamiętaniu nowo poznanych informacji warto skorzystać z internetowych narzędzi do tworzenia quizów. Wprowadzając element koleżeńskiej rywalizacji możecie zachęcić użytkowników do aktywnego udziału w zajęciach oraz urozmaicić swoje wystąpienie – sukces gwarantowany! Narzędzia internetowe umożliwiają tworzenie fiszek, pytań z kilkoma możliwymi odpowiedziami, zadań na dopasowanie treści i wiele innych! Quizy internetowe można tworzyć na stronach takich jak: Quizzlet, Quizziz czy Plickers. To tylko kilka propozycji, w internecie znajdziesz wiele innych przykładów tych narzędzi.

Aby zaangażować uczestników wydarzenia w Wasze wydarzenie online możecie również wprowadzić inne elementy interaktywne! Głosowanie “na żywo”, tworzenie własnej “tablicy inspiracji” czy wspólna praca w chmurze to tylko niektóre możliwości. Takie działania umożliwia między innymi platforma Mentimeter czy Padlet . Oczywiście to tylko kilka propozycji – podobne usługi oferują również inne firmy.

Użyteczne programy

Podczas organizacji wydarzenia online możesz skorzystać z kilku programów, które pomogą uczestnikom Twojego wydarzenia rozpocząć przygodę z programowaniem. Korzystając z nich możesz dzielić się Waszą pracą poprzez transmisję na żywo lub połączyć się z osobami z użyciem wideokonferencji, podczas gdy każdy z nich indywidualnie pracuje w danym programie. Możliwości jest wiele!

Proponujemy Wam kilka programów, które mogą okazać się szczególnie przydatne. 

Scratch to narzędzie do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania i jeden z najbardziej popularnych języków programowania.

Scratch Junior świetnie sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci w wieku 5 – 7 lat.Projektując własne interaktywne gry i opowiadanie będą mogły uczyć się programowania przez zabawę!

LighBot będzie idealnym rozwiązaniem dla fanów puzzli! Pokonując kolejne układanki gracze uczą się podstaw programowania i ćwiczą logiczne myślenie. To dobre narzędzie dla uczestników w każdym wieku!

Python to kolejny język programowania, który dzięki swojej uproszczonej składni może być używany zarówno przez profesjonalistów jak i nowicjuszy. Zobacz jak z powyższych aplikacji korzystaliśmy w warsztatach Klubu Młodego Programisty online – link.

Proste poradniki wideo

Jeżeli spodobało Ci się któreś z zaproponowanych przez nas rozwiązań, ale masz wątpliwości jak używać go w praktyce skorzystaj z filmów przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK. Tutaj znajdziecie przykładowe samouczki: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online. Materiały te zostały opracowane, aby wspierać nauczycieli i pedagogów podczas edukacji zdalnej. Możesz jednak z powodzeniem możesz nauczyć się z nich wielu umiejętności potrzebnych przy organizacji wydarzenia online w ramach #CodeWeek2020!

Czekamy na Was!

Jeśli dalej szukacie pomysłu na Wasze wydarzenie online w ramach #CodeWeek2020

inspiracje znajdziecie na naszej stronie pod linkiem: https://koduj.gov.pl/codeweek_inspiracje_online/.

Zachęcamy Was również do śledzenia naszych profili na Facebook’u: https://www.facebook.com/CodeWeekPL oraz Instagramie: https://www.instagram.com/codeweekpl/. Publikujemy tam codziennie nowe, inspirujące treści i najnowsze aktualności dotyczące #CodeWeek2020!

Jeżeli macie już pomysł na wydarzenie, jednak nie wiecie jak dodać je na stronie codeweek.eu zajrzyjcie do instrukcji krok po kroku, którą znajdziecie tutaj: https://koduj.gov.pl/jak-dodac-wydarzenie/.

Czekamy na Wasze zgłoszenia na www.codeweek.eu/add! Nie zapomnijcie również o trwającym konkursie 1000 pierwszych inicjatyw online! Dla organizatorów pierwszych 1000 wydarzeń #CodeWeek2020 odbywających się w wirtualnej rzeczywistości czekają super nagrody. Nie przegapcie tej okazji! Więcej o konkursie możecie przeczytać tu: https://koduj.gov.pl/konkurs-1000-pierwszych-inicjatyw-online/.

W razie pytań czy wątpliwości możecie także kontaktować się z nami mailowo, pisząc na adres e-mail:: programowanie@mc.gov.pl.

Pamiętajcie też, aby oznaczać swoje wydarzenia! Wystarczy dodać w opisie swoich wydarzeń i multimediów (zdjęć czy filmików) hasztag “#CodeWeek2020”. Możecie także oznaczyć nasz profil w komentarzu lub  opisie wpisując “@CodeWeekPL”. Z wielkim zainteresowaniem  śledzimy Wasze inicjatywy i doceniamy każdą jedną, która trafia na mapę CodeWeek (możecie zobaczyć ją tu: www.codeweek.eu/events)! Jeśli jesteście już gotowi, koniecznie dodajcie wydarzenie na mapę. Tylko wydarzenia zgłoszone za pośrednictwem formularza dostępnego na www.codeweek.eu/add liczą się do corocznego europejskiego wyścigu Państw w liczbie zgłoszonych inicjatyw.

{"register":{"columns":[]}}