W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zabawy w programowanie na macie | CodeWeek

W 2020 roku po raz pierwszy w ośmioletniej historii #CodeWeek Polska nie tylko znalazła się na podium, ale zajęła pierwsze miejsce w tej europejskiej rywalizacji! Żeby uczcić nasz wspólny sukces i zachęcić kolejne osoby rozpoczęcia przygody z programowaniem przygotowaliśmy dla Was niespodziankę - matę i zestaw kolorowych kartoników, która pozwoli Wam rozwijać logiczne myślenie i odkrywać radość z tworzenia oraz scenariusze zabaw na macie. Matę wydrukujecie w swoim domu!

Grafika przedstawia animowaną ilustrację chłopca oraz dziewczynki na tle maty do kodowania. Obok grafiki widać napis: “Zabawy na macie. Poniżej znajduje się pomarańczowe logo “CodeWeek”.

Scenariusze, które przygotowaliśmy specjalnie z myślą o CodeWeek wprowadzą Was w fascynujący świat programowania. Zawierają one różnorodne aktywności w formie gier i zabaw. W scenariuszach każdy znajdzie coś dla siebie i każdy będzie mógł poprzez proponowane zabawy i ćwiczenia rozwijać swoje pasje związane z muzyką, grafiką, łamigłówkami, ćwiczeniami ruchowymi, zabawami językowymi i matematycznymi, czy grami planszowymi. Miłośnicy szachów też będą zadowoleni. Przechodząc przez kolejne aktywności w naturalny sposób poznacie tajniki, którymi rządzi się świat programowania. Poznacie też język, którym posługują się programiści i takie pojęcia jak algorytm, sekwencje, skrypt, pętla, system binarny nie będą już dla Was obce.

Nasza mata, to kratownica podzielona na 100 pól. Na macie widoczny jest układ współrzędnych pozwalający precyzyjnie określić pozycję każdego pola. Mata zawiera także dwie osie symetrii. Pionowa znajduje się po-między kolumna E i F, a pozioma pomiędzy linią 5 i 6. Do maty dołączone są także kolorowe kartoniki w liczbie 100 sztuk.

 

Przygotowane zabawy przeznaczone są dla maksymalnie ośmiu uczestników. Poszczególne zadania można realizować samemu, jednak najlepiej realizować je z innymi, wspólnie przechodząc kolejne etapy w parach. W każdym scenariuszu znajduje się kilka aktywności, które są ze sobą powiązane i wykorzystują wcześniej zdobyte umiejętności. Umieszczone na końcu scenariusza modyfikacje pozwalają na dostosowanie zabaw i gier do Waszych potrzeb i możliwości. Na bazie przygotowanych propozycji można także rozwijać własne pomysły! Ostatni scenariusz zaprasza Was do stworzenia Waszej autorskiej gry. Przy jej projektowaniu będziecie mogli wykorzystać wszystkie poznane w czasie pracy z matą narzędzia i sposoby kodowania. Zachęcajcie innych do podejmowania nauki programowania w ramach obchodów CodeWeek z wykorzystaniem stworzonych przez Was gier.

Materiały

Zabawy w programowanie na macie | CodeWeek
Zabawy​_w​_programowanie​_na​_macie​_CodeWeek.pdf 4.76MB
Pobierz matę CodeWeek do wydruku w domu
Mata​_CodeWeek​_mała.pdf 3.86MB