W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Paweł Woźny

Ambasador Paweł Woźny

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolumbii, Antigui i Barbudzie i Saint Lucii

Paweł Woźny jest zawodowym dyplomatą, urzędnikiem mianowanym służby cywilnej, absolwentem dwóch kierunków na Uniwersytecie Warszawskim – neofilologii ze specjalnością iberystyka oraz wydziału nauk ekonomicznych.

W roku 1998 ukończył aplikację dyplomatyczno-konsularną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W kolejnych latach zajmował się kwestiami relacji Polski z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów, wsparcia dyplomatycznego dla polskich przedsiębiorstw za granicą oraz zatrudnienia przedstawicieli RP w instytucjach i organizacjach międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i OBWE. Szczyci się bogatym doświadczeniem w polskich placówkach zagranicznych - pełnił obowiązki II sekretarza ds. politycznych, gospodarczych, kulturalnych i prasowych w Ambasadzie RP w Caracas, I sekretarza ds. ekonomicznych, promocji i bezpieczeństwa w Ambasadzie RP w Bogocie oraz radcy - kierownika Referatu Polityczno-Ekonomicznego w Ambasadzie RP w Meksyku, gdzie sprawował również funkcję tymczasowego kierownika placówki (chargé d’affaires a.i.).

W dniu 9 września 2019 r. Paweł Woźny został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, odpowiedzialnego za sprawy międzynarodowe. W trakcie sprawowania tego urzędu – do 21 września 2020 r. - uczestniczył w szeregu wielostronnych spotkań państw NATO, Unii Europejskiej, Grupy Wyszehradzkiej i Grupy Północnej, aktywnie rozwijał również bilateralną współpracę z kluczowymi partnerami RP, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Szwecją, Rumunią, Ukrainą i Gruzją. W znacznym stopniu przyczynił się do wynegocjowania i podpisania umowy o wzmocnionej współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi, otwierającej drogę do zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce i wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

24 października 2020 r. objął funkcję Ambasadora RP w Kolumbii i w krajach dodatkowej akredytacji - Antigua i Barbuda oraz Saint Lucia.