W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Agro OZE: Biogazownia rolnicza – korzyści dla mieszkańców gminy

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa kontynuuje realizację filmów o biogazowniach rolniczych. Tym razem chcemy zaprezentować materiał o instalacji w Michałowie. Zachęcamy do obejrzenia filmu.

Michałowo

Biogazownie rolnicze mogą przynosić wiele korzyści nie tylko ich właścicielom, ale także okolicznym mieszkańcom, a nawet całym gminom, na terenie których są położone. Najważniejszą z tych korzyści jest możliwość wykorzystywania tańszego ciepła pochodzącego z biogazowni do ogrzewania mieszkań, zakładów produkcyjnych, a także budynków użyteczności publicznej.

Przykładem takiej biogazowni rolniczej jest instalacja, która od 2015 r. funkcjonuje w Michałowie na Podlasiu. Już od początku swojej działalności dostarczała ona ciepło do szkoły podstawowej i miejskiej pływalni. Po rozbudowaniu ciepłociągu przyłączone do niej zostały kolejne budynki, m.in. zakład produkujący sztukaterię gipsową, liceum, przedszkole, ośrodek zdrowia, gminny ośrodek kultury, ratusz, a także bloki należące do spółdzielni mieszkaniowej.

Aktualnie zespół dwóch niezależnie pracujących biogazowni rolniczych o łącznej mocy 1,2 MW zasila 12 podmiotów przyłączonych do sieci ciepłowniczej o łącznej długości ponad 5 kilometrów.

W związku z wybudowanymi biogazowniami, oprócz korzyści związanych z obniżeniem kosztów energii cieplnej, gmina Michałowo korzysta również na możliwości pozyskania nowych inwestorów, których przedsięwzięcia są związane z zapotrzebowaniem na tanią i zieloną energię cieplną.

Ponadto, dzięki biogazowni rolniczej przywracane są do życia liczne nieużytki rolne. Rolnicy zachęcani możliwością długoterminowych kontraktów na dostawy kukurydzy do biogazowni inwestują w słabe klasy gleb w gminie Michałowo oraz gminach sąsiednich. Z kolei powstająca w biogazowni masa pofermentacyjna wykorzystywana jest przez okolicznych rolników do nawożenia pól uprawnych.

„Wszystkie filmy edukacyjne zrealizowane przez KOWR, dotyczące biogazowni rolniczych”

Wideo

{"register":{"columns":[]}}