W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata redakcyjna Managera

W Warszawie 26 kwietnia 2023 roku odbyła się debata redakcyjna magazynu „Manager” poświęcona zagadnieniom nowoczesnych rozwiązań pozyskiwania energii, którą poprowadził redaktor naczelny Piotr Cegłowski. Uczestniczył w niej Mateusz Balcerowicz, Dyrektor Departamentu Innowacji w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Uczestnicy_debaty_redakcyjnej_Managera

Dyrektor Mateusz Balcerowicz wskazał działania, które należy podjąć, aby zapewnić równowagę między ochroną środowiska a potrzebami energetycznymi i gospodarczymi w rozwoju zielonej energii. Podkreślił, że należy promować gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ), która umożliwi w racjonalny i zrównoważony sposób zaplanować produkcję, tak aby jak najlepiej wykorzystać dostępne zasoby i sprawić, aby funkcjonowały w obiegu jak najdłużej i do niego wracały. – W koncepcję GOZ doskonale wpisuje się biogazownia rolnicza, która z jednej strony umożliwia efektywne wykorzystanie surowców pochodzących z gospodarstwa (w tym odpadów z hodowli zwierząt), a z drugiej gwarantuje samowystarczalność energetyczną. Dzięki temu gospodarstwo minimalizuje ślad węglowy i produkuje żywność w modelu przyjaznym klimatowi – powiedział Dyrektor Departamentu Innowacji KOWR. 
W dalej części debaty rozmawiano o wyzwaniach, które należy pokonać, aby nastąpił rozwój zielonej energii na obszarach wiejskich. Są to przede wszystkim: zmniejszenie wątpliwości społecznych wobec budowy biogazowni rolniczych, zwiększenie mocy przyłączeniowych oraz przekazywanie mieszkańcom terenów wiejskich rzetelnych informacji nt. różnych źródeł OZE, ich wydajności i opłacalności. 
Mateusz Balcerowicz wskazał również zalety zakładania spółdzielni energetycznych. Wymienił działania Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w tym zakresie. W 2022 roku KOWR organizował  warsztaty (webinaria) dotyczące zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych, dedykowane przedstawicielom gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Ponadto, KOWR brał udział w projekcie RENALDO realizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w wyniku którego powstał m.in. podręcznik pn. „Jak założyć i prowadzić Spółdzielnię Energetyczną?”. 
Więcej informacji na temat OZE oraz projektu RENALDO na stronie internetowej:
https://www.gov.pl/web/kowr/dzialania-informacyjno--promocyjne. 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}