Interwencyjny zakup i sprzedaż odtłuszczonego mleka w proszku
Interwencyjny zakup odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) standardowo jest prowadzony w okresie od 1 lutego do 30 września każdego roku.
Zakup dokonywany jest po cenie interwencyjnej równej progowi referencyjnemu, w ramach limitu ustalonego przez Komisję Europejską, tj. 109 tys. ton rocznie w skali całej Unii Europejskiej. Próg referencyjny w odniesieniu do OMP wynosi 169,80 EUR za 100 kg.
Szczegółowe informacje dotyczące przystąpienia do mechanizmu, zasady jego realizacji oraz wykaz aktów prawnych regulujących mechanizm zawierają:
Warunki udziału w mechanizmie „Interwencyjny zakup i sprzedaż odtłuszczonego mleka w proszku” określające warunki zakupu OMP na zapasy interwencyjne
Zakup odtłuszczonego mleka w proszku na zapasy interwencyjne
Materiały
Wykaz dostępnych magazynów interwencyjnych na terenie Polski w latach 2023-2026Wykaz_dostepnych_magazynow_interwencyjnychpdf.pdf 0.47MB
Polska oraz inne kraje UE nie posiadają obecnie zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), w związku ze sprzedażą w 2019 roku całości zakupionego OMP stanowiącego zapasy interwencyjne.
Sprzedaż OMP z zapasów interwencyjnych prowadzona jest w drodze przetargu, którego przedmiotem jest cena OMP, na warunkach określonych w rozporządzeniu KE.
Adresy agencji płatniczych są dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej: https://enrd.ec.europa.eu/
Szczegółowe informacje dotyczące przystąpienia do mechanizmu, zasady jego realizacji oraz wykaz aktów prawnych regulujących mechanizm zawierają:
Warunki udziału w mechanizmie „Interwencyjny zakup i sprzedaż odtłuszczonego mleka w proszku” określające warunki sprzedaży OMP z zapasów interwencyjnych
Sprzedaż odtłuszczonego mleka w proszku z zapasów interwencyjnych
Przedsiębiorstwo przechowalnicze zainteresowane przechowywaniem odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) stanowiącego zapasy interwencyjne, zobowiązane jest do uzyskania świadectwa autoryzacji dla magazynu, w którym świadczone będą usługi przechowalnicze.
Wniosek o autoryzację magazynu można składać przez cały rok.
Przedsiębiorstwo przechowalnicze powinno m.in. dysponować powierzchnią przechowalniczą minimum 800 ton oraz znajdować się pod nadzorem organów Inspekcji Weterynaryjnej.
Szczegółowe informacje dotyczące warunków autoryzacji, wyboru magazynów, świadczenia usług przechowalniczych oraz wykaz aktów prawnych regulujących mechanizm zawierają:
Warunki udziału w mechanizmie „Interwencyjny zakup i sprzedaż odtłuszczonego mleka w proszku” określające warunki świadczenia usług przechowalniczych OMP stanowiącego zapasy interwencyjne
oraz
Warunki udziału w mechanizmie „Interwencyjny zakup i sprzedaż odtłuszczonego mleka w proszku” określające warunki przetargu zamkniętego na wybór magazynów autoryzowanych na świadczenie usług przechowalniczych odtłuszczonego mleka w proszku
Wybór magazynów – przechowywanie odtłuszczonego mleka w proszku stanowiącego zapasy interwencyjne