W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KOWR na seminarium precyzyjne i inteligentne rolnictwo

Paszportyzacja polskiej żywności – innowacyjne narzędzie wspierające polskich producentów rolnych oraz budowy systemu satelitarnego monitorowania upraw rolnych na obszarze Polski – to projekty Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaprezentowane w trakcie seminarium „Precyzyjne i inteligentne rolnictwo – stan oraz perspektywy wdrażania”.

KOWR na seminarium precyzyjne i inteligentne rolnictwo

Paszportyzacja polskiej żywności
Projekt Paszportyzacja polskiej żywności przewiduje budowę cyfrowego systemu gwarantującego efektywne monitorowanie i identyfikowanie informacji o produktach rolno-spożywczych w łańcuchu dostaw, tj. „od pola do stołu”.
W przypadku wdrożenia system IT udostępni szerokie spektrum informacji o produkcie żywnościowym, przede wszystkim dzięki innowacyjnym funkcjonalnościom, a także integracji z aktualnie działającymi bazami referencyjnymi. Tym samym polski sektor rolno-spożywczy może zyskać narzędzie, w którym znajdą się wiarygodne, rzetelne i niepodrabialne dane o produkcie rolno-spożywczym.
Zleceniobiorcą Pilotażu jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, tj. w ramach projektu Paszportyzacja polskiej żywności koordynowanego przez Departament Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i nadzorowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Więcej informacji na temat projektu jest dostępnych tutaj: https://www.gov.pl/web/kowr/paszportyzacja-polskiej-zywnosci.


System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych
Projekt S2MUR obejmuje zaprojektowanie i budowę systemu IT wykorzystującego dane satelitarne, meteorologiczne, glebowe i statystyczne do całorocznego monitorowania upraw rolnych na terenie całego kraju. Nadrzędnym celem projektu jest wspomaganie decyzji użytkowników zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego oraz w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski naturalne powstałe na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych jest częścią programu "Geomatyka dla Rolnictwa", realizowanego we współpracy z Instytutem Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach (IUNG-PIB) oraz pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt jest realizowany przez Departament Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Więcej informacji na temat projektu jest dostępnych tutaj: https://www.gov.pl/web/kowr/system-satelitarnego-monitorowania-upraw-rolnych.
Seminarium pt. „Precyzyjne i inteligentne rolnictwo – stan oraz perspektywy wdrażania” zostało przygotowane przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w partnerstwie z Instytutem Zootechniki PIB. Konferencja uzyskała dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W seminarium wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej, w tym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, instytucji nauki, rolnicy, przedsiębiorcy oraz dostawcy technologii. Część praktyczna konferencji odbyła się w Stadninie Koni Nowe Jankowice, nad którą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprawuje nadzór właścicielski jako spółce hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}