W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar sterty bel

03.04.2022

Na zdjęciu widoczna akcja gaśnicza palącej się sterty bel i ściółki leśnej

Pożar sterty bel przy lesie

W dniu 03.04.2022 r. w godzinach popołudniowych Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Augustowie otrzymało informację o pożarze sterty bel słomy zlokalizowanej przy ścianie lasu w msc. Wrotki gm. Sztabin. Po przybyciu JOP stwierdzono całkowicie objętą pożarem stertę bel, pożar ściółki leśnej i pojedynczych drzew. Podano w natarciu prądy wody nie dopuszczając do rozprzestrzenia się ognia na pobliski kompleks leśny. W zdarzeniu nie odnotowano osób poszkodowanych. W działaniach udział brały: zastęp z JRG Augustów i dwie jednostki OSP (Jaziewo, Jaminy).

 

Uwaga !!!

§ 42 Wymogi dotyczące stert, stogów i brogów

(Dz.U.2010.109.719 - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów)

1. Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie przekracza powierzchni 1 000 m2 lub kubatury 5 000 m3.
2. Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
1) od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych - 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m;
2) od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m;
3) od dróg wewnętrznych i od granicy działki - 10 m;
4) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m;
5) od lasów i terenów zalesionych - 100 m;
6) między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.
3. Wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.
4. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

Ponadto

 § 43. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione.

 

Opracował: asp.sztab. Krzysztof Waszkiewicz
Zdjęcia: OSP Jaziewo.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}