W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

SGRW-N Augustów

Na zdjęciu widać 2 nurków będących w wodzie

Geneza i rozwój SGRW-N Augustów

Zmiany ustrojowe jakie zaszły w kraju po 1989 roku spowodowały, że system ochrony przeciwpożarowej w dużym stopniu rozmijał się z nowymi rozwiązaniami strukturalno-organizacyjnymi. Wprowadzając Ustawę o Ochronie Przeciwpożarowej oraz Ustawę
o Państwowej Straży Pożarnej, narzucono na tą formację znacznie szerszy wachlarz zadań. Zakres działań Augustowskiej Komendy rozszerzył się o tematykę związaną z ratownictwem technicznym, chemiczno-ekologicznym, medycznym oraz wodnym. Z racji położenia Augustowa w otulinie licznych akwenów w roku  1993 zaczęła się prężnie rozwijać Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, która z dużym powodzeniem uczestniczyła w działaniach ratowniczych na własnym terenie, oraz była dysponowana do akcji na terenie całego kraju, a nawet poza jego granice.

Początkowo SGRW-N dysponowała małą ilością specjalistycznego sprzętu do ratownictwa wodnego dlatego augustowscy strażacy we własnym zakresie wykonali deskę lodową, która miała służyć do ratowania osób pod którymi załamał się lód.
W listopadzie 1999 r. KP PSP w Augustowie otrzymała samochód marki IVECOz przeznaczeniem dla Specjalistycznej Grupy Wodno-Nurkowej. Pracami związanymi z adaptacją w/w pojazdu zajęli się strażacy z JRG.

SRW IVECO

Rys. SRW IVECO pierwszy pojazd SGRW-N Augustów

W 2000 roku Grupa składała się już z 18 strażaków w tym: 1 Instruktora PSP,
6 Nurków z uprawnieniami do Kierowania Pracami Podwodnymi oraz 4 Młodszych Nurków.
W skład grupy wchodziły także osoby nie posiadające kwalifikacji MSWiA, a posiadające cywilne uprawnienia nurkowe: 2 osoby ze stopniem P3 KDP/CMAS, 1 osoba posiadająca stopień P2 KDP/CMAS oraz 4 osoby z P1 KDP/CMAS.

Grupa uczestniczyła w licznych manewrach, pokazach i szkoleniach. Zajęcia praktyczne
i teoretyczne odbywały się wg Planu szkolenia zatwierdzonego przez Komendanta Powiatowego PSP w Augustowie. Zajęcia były podzielone na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny. Raz w tygodniu organizowany był wyjazd na nurkowanie szkoleniowe poza swój obszar chroniony(jezioro Hańcza
i Wigry)gdzie realizowane były nurkowania głębokie. Prowadzącymi szkolenie byli Instruktorzy
i Kierownicy Robót Nurkowych PSP z KP PSP w Augustowie. Raz do roku organizowane było zgrupowanie treningowo – szkoleniowe, tak zwany obóz, podczas którego, oprócz szkolenia przewidzianego w Planie doskonalenia, odbywały się kursy na stopień P1, P2 federacji CMAS.

Od 2000 roku wodniacy z Augustowa reprezentowali Województwo Podlaskie
w Mistrzostwach Polski Strażaków Płetwonurków. W 2001 roku jeden z członków SGRW-N Augustów wywalczył w tych zawodach tytuł Mistrza Polski. Ponadto Komenda Powiatowa PSP w Augustowie od 2002 roku jest organizatorem Euroregionalnych Mistrzostw Województwa Podlaskiego Strażaków Płetwonurków. Członkowie augustowskiej Grupy poza przygotowaniem i zabezpieczeniem mistrzostw, biorą w nich czynny udział i do tej pory są liderami tej dyscypliny.

W 2006 roku SGRW-N Augustów wzbogaciła się o nową łódź poszukiwawczą a także nowy samochód ratownictwa wodnego, którym dysponuje do dzisiaj. W listopadzie tego roku na specjalistycznym szkoleniu organizowanym w Ośrodku Szkolenia w Bornym Sulinowie pięciu kolejnych strażaków z Augustowa zdobyło kwalifikacje Młodszego nurka MSWiA dzięki czemu liczebność Grupy wzrosła do 22 osób. Dalsze starania kadry kierowniczej KP PSP w Augustowie sprawiły, iż mimo nieuniknionej fluktuacji kadr ilość członków grupy, z uprawnieniami do wykonywania prac podwodnych w zakresie ratownictwa, utrzymuje się zbliżonym lub wyższym poziomie.

Dowódca Grupy zabiega o pozyskiwanie nowocześniejszego sprzętu niezbędnego do realizacji działań na wodzie oraz indywidualnego wyposażenia ratowników.

 

Poziom gotowości operacyjnej SGRW-N AUGUSTÓW                        

Rozkazem Nr 2/2013 z dnia 31 stycznia 2013 r. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie słowami ”W celu zapewnienia skutecznej realizacji zadań Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z zakresu ratownictwa wodnego, powołuję Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodnno–Nurkowego „AUGUSTÓW”, na bazie sił
i środków Komendy Powiatowej PSP w Augustowie” dopełnił formalności funkcjonowania grupy.

SGRW-N „AUGUSTÓW” jako pierwsza w Polsce weszła w posiadanie specjalistycznego sprzętu wspomagającego prowadzenie poszukiwań na akwenach. Mowa
o zdalnie sterowanym pojeździe podwodnym Video Ray Pro 3 XEGTO zakupionym na potrzeby grupy w 2007 roku. W kolejnych latach grupa została doposażona w dalszy sprzęt do poszukiwań podwodnych w postaci sonarów. Dzięki tak dobremu wyposażeniu grupie ustalono najwyższy w województwie poziom gotowości operacyjnej AB, który utrzymuje do dziś samodzielnie. Jest zaledwie 16 tego typu grup w kraju, z czego jedynie osiem utrzymuje go na bazie zasobów jednego JRG.

Wynikający z „Zasad” zakres zadań SGRW-N „AUGUSTÓW” jako grupy poziomu AB, przy zachowaniu niezwłocznego czasu alarmowania, obejmuje
w szczególności:

  • Realizację ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym.
  • Realizację ratownictwa wodnego w zakresie specjalistycznym poziomu gotowości A.
  • Wsparcie w działaniu grup poziomu A.
  • Samodzielne wykonywanie działań z zakresu ratownictwa technicznego, związanego z ratowaniem środowiska wodnego.
  • Wykonywanie krótkotrwałych działań poszukiwawczych we współpracy
    z innymi podmiotami.

            Przynależność SGRW-N „AUGUSTÓW” do zasobów Centralnego Odwodu Operacyjnego pozostawia ją w dyspozycji Komendanta Głównego i obliguje do realizacji wszelkich zadań związanych z ratownictwem wodnym na terenie całego kraju jak również poza jego granicami.

Struktura organizacyjna SGRW-N AUGUSTÓW

Struktura organizacyjna SGRW-N „AUGUSTÓW” została zbudowana na bazie sił i środków  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.
W skład grupy wchodzą funkcjonariusze systemu zmianowego oraz codziennego.
Na chwilę obecną grupa liczy 20 członków, z których 19 posiada kwalifikacje MSWiA uprawniające do wykonywania prac podwodnych w zakresie ratownictwa. Pozostali członkowie grupy to wysokiej klasy specjaliści z obsługi urządzeń hydroakustycznych będących na wyposażeniu grupy. Większość członków grupy, posiada także uprawnienia stermotorzysty lub sternika motorowodnego.

Wyposażenie techniczne SGRW-N AUGUSTÓW

Wyposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego  „AUGUSTÓW” jest na wysokim poziomie. Człon wyposażenia stanowią samochody specjalistyczne. Podstawowym z nich jest średni samochód ratownictwa wodnego SRW Renault Midlum pozyskany  w 2006 roku. Pojazd jest jedyny w swoim rodzaju, gdyż został zaprojektowany przez ówczesnego dowódcę grupy tak by w pełni spełniać jej potrzeby. Samochód ma już trochę lat jednak nadal świetnie się sprawdza. Jest przede wszystkim nośnikiem niezbędnego do działań sprzętu ale wyposażony został również między innymi w markizę, dostawiany ogrzewany pawilon dający schronieniew trudnych warunkach pogodowych oraz prysznic. W kabinie znajdują się dwa gotowe zestawy sprzętu dla tak zwanego „szybkiego nurka”, dzięki którym już podczas jazdy strażacy są w stanie przygotować się do działań związanych z koniecznością schodzenia pod wodę. Samochód jest uterenowiony by móc dojechać w trudno dostępne miejsca oraz posiada dwie wyciągarki. Przednią, elektryczną o uciągu 3,6 tony oraz mechaniczną tylną o potężnej mocy 12 ton.

 

SRW RENAULT Midlum

 

Rys. SRW Renault Midlum z KP PSP w Augustowie

Kolejnym z pojazdów wchodzącym w skład wyposażenia SGRW-N „AUGUSTÓW” jest samochód lekki rozpoznania ratowniczego SLRR Isuzu D-Max z 2017 roku. Pojazd ten nie posiada na sobie zbyt wiele sprzętu nurkowego. Głównie dysponowany jest do działań poszukiwawczych z wykorzystaniem sonarów i zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego, służąc jako środek do transportu łodzi, ludzi oraz sprzętu.

 

SLRR ISUZU D-Max z KP PSP w Augustowie

Rys. SLRR ISUZU D-MAX z KP PSP w Augustowie.

Niezbędnym do działań grupy jest również sprzęt pływający. Na wyposażeniu SGRW-N „AUGUSTÓW” są obecnie trzy jednostki pływające. Podstawową z nich jest Łódź ratownicza Sportis S 6500/k z 2022 roku wyposażona w silnik zaburtowy Yamaha o mocy 200 koni mechanicznych.