W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego strażaków z powiatu brodnickiego.

06.02.2021

Zdjęcie przedstawia strażaka KP w Brodnicy podczas podejmowania pozoranta z przerębla z wykorzystaniem sani lodowych.

W dniach 06 i 09 lutego br. na Jeziorze Niskie Brodno oraz na stawie na terenie KP PSP w Brodnicy w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzono ćwiczenia taktyczno-bojowe na zamarzniętych akwenach wodnych w zakresie ratownictwa wodno-lodowego przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz znajomości metod alternatywnych. W ćwiczeniach wzięły udział: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza KP PSP w Brodnicy oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zbiczna. Manewry zorganizowano we współpracy z Grupą Prewencyjną WOPR województwa kujawsko- pomorskiego.

 

Strażacy doskonalili swoje umiejętności z zakresu działań prowadzonych na  lodzie, obejmujące przede wszystkim ewakuację osoby z przerębla pod którą załamał się lód. W trakcie symulowanego załamania się lodu pod człowiekiem  strażacy ćwiczyli posługiwanie się specjalistycznym sprzętem do ratownictwa lodowego, ewakuację osoby poszkodowanej oraz asekurację ratowników. W tym celu wykorzystano zarówno taki sprzęt jak: sanie lodowe, pas ratowniczy typu „węgorz” czy drabiny, ale także inne przedmioty, które każdy może wykorzystać do niezwłocznego wydobycia poszkodowanej osoby. Ratownicy z Grupy Prewencyjnej WOPR województwa kujawsko- pomorskiego wykonali pokaz ratowania poszkodowanego przez specjalnie wyszkolonego psa ratowniczego, który dostarczył linę osobie uwięzionej w przeręblu.

 

Opracował: kpt. Krzysztof Natucki

Zdjęcia: mł. ogn. Rafał Roman

Zdjęcia (4)