W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świadczenie ratownicze

1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa z 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2490). Ustawa ta oprócz regulacji spraw związanych z Ochotniczymi Strażami Pożarowymi, wprowadza świadczenie ratownicze dla ochotników, biorących czynny udział w działaniach ratowniczych.

Świadczenie w wysokości 200 zł miesięcznie jest wypłacane z budżetu państwa, po osiągnięciu przez mężczyznę 65. a przez kobietę 60. roku życia. Aby je otrzymać, należy przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn i 20 lat w przypadku kobiet, brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Potwierdzeniem bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych jest dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną lub pisemne oświadczenie 3 świadków. Co najmniej jednym ze świadków jest osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych.

Oświadczenie takie podlega weryfikacji przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) pod względem jego wiarygodności, a następnie jest przekazywane do właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) PSP w celu jego zatwierdzenia.

Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.

Świadkiem nie może być:

  1. małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy;
  2. osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli;
  3. osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej,
  4. osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Treść ustawy dostępna na stronie Sejmu

Procedura przyznania świadczenia ratowniczego

Oświadczenie świadka

Materiały

Nowy wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego
Nowy​_wniosek​_o​_przyznanie​_świadczenia​_ratowniczego.pdf 0.35MB
Wzór oświadczenia świadka w wersji edytowalnej-załącznik do instrukcji (z rozwinięciem art 50)
Wzór​_oświadczenia​_świadka​_w​_wersji​_edytowalnej-załącznik​_do​_instrukcji​_(z​_rozwinięciem​_art​_50).doc 0.04MB
{"register":{"columns":[]}}