W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa 2020/2021

02.02.2021

plakat przedstawiający czujnik tlenku węgla

Sezon grzewczy w pełni, a my w sposób ciągłu już uruchamiamy nasze piecyki gazowe, jak również piece centralnego ogrzewania oraz domowe kominki. Szczególnie w tym okresie wzrastają statystyki związane z zatruciami tlenkiem węgla.

Od początku tzw. sezonu grzewczego tj. od 1 października 2020 r. do 24 stycznia 2021 r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 453 zdarzenia związane z tlenkiem węgla. Zdarzenia te spowodowane były między innymi nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W zdarzeniach tych rannych zostało 232 osoby. 2 osoby poniosły śmierć.

Od 1 października 2020 do 24 stycznia 2021 odnotowano na terenie woj. śląskiego 549 pożarów gdzie w głownej mierze przeważają pożary w przewodach kominowych. W pożarach tych rannych zostało 16 osób. Jedna osoba poniosła śmierć.

Na terenie powiatu cieszyńskiego od 1 października 2020 do dnia dzisiejszego tj. 2 lutego 2021 r. odnotowano 15 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. 

Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem.

Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska.

Według tych badań:

• 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad 

• co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie 

• tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników

• 1/4 Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem wystarczy być uważnym

• Tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe.

Według statystyk PSP, wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że jedynie  8% uważa, że trzeba regularnie  czyścić i sprawdzać szczelność komina, i umawiać na kontrole kominiarza. 

Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu.

 

Skąd bierze się tlenek węgla!

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym (powoduje to problemy z jego wykryciem). Powstaje wówczas, gdy coś się spala (pali), a w otoczeniu, gdzie przebiega ten proces jest za mało powietrza (tlenu). Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin. W związku z tym groźne są zapchane lub nieszczelne przewody kominowe oraz uszkodzone połączenia między kominami i piecami.

Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mającymi indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano (zasłonięto) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne „nie oddycha”; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii.

 

Jakie są objawy zatrucia czadem ?

Zatrucia tlenkiem węgla są niebezpieczne, gdyż powodują stan silnego niedotlenienia narządów wewnętrznych (np. serca, mózgu). Zatrucie tego typu przebiega kilkuetapowo. Początkowo pojawiają się lekki ból głowy i zawroty, ogólne zmęczenie, duszność, później trudności z oddychaniem, przyśpieszony, nieregularny oddech oraz wymioty. Osłabienie i ospałość, którą czuje osoba zaczadzona oraz zaburzenia zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest ona całkowicie bierna i nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny. Często dochodzi do utraty przytomności i jeżeli natychmiast nikt nie przyjdzie z pomocą – do śmierci. Przy wysokim stężeniu tlenku węgla, zgon może nastąpić już po minucie.

Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją czujki tlenku węgla (czadu) jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję użytkownika w sytuacji zagrożenia życia

{"register":{"columns":[]}}