W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przełączenie numeru alarmowego 998 na 112 w powiecie cieszyńskim

17.09.2021

Przełączenie numeru alarmowego 998 na numer 112

Dzisiaj tj. 17 września na terenie powiatu cieszyńskiego nastąpiło przełączenie numeru alarmowego 998 na numer 112 ☎️☎️

Numer 998 wciąż będzie funkcjonował, jednak każdy, kto na niego zadzwoni, nie połączy się z dyspozytorem Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie jak dotychczas, a z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, który zakwalifikuje zgłoszenie i przekaże je do odpowiednich służb.

Właściwe przekierowanie zgłoszenia jest szczególnie istotne w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji. Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Obsługa numeru alarmowego przez dyspozytora pozwala także wyeliminować zgłoszenia fałszywe czy niezasadne. Dyspozytorzy PSP będą otrzymywali od CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, które rzeczywiście dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa czy środowiska.

Numer alarmowy 998 jest drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku został przekierowany numer 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i jednocześnie zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce. 

{"register":{"columns":[]}}