W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw”

Stop_Pożarom_Traw napis

W 2022 roku (do 28 marca) mazowieccy strażacy interweniowali już 3 511 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych.

W zdarzeniach tych 12 osób zostało poszkodowanych.

Ilość pożarów traw w poszczególnych powiatach województwa mazowieckiego (stan na dzień 28.03.2022 r.) przedstawia się następująco:

Podział administracyjny

RAZEM

MAZOWIECKIE

3511

radomski

494

piaseczyński

299

szydłowiecki

239

wołomiński

230

grójecki

192

kozienicki

127

przysuski

124

otwocki

122

Warszawa

121

nowodworski

106

miński

98

żyrardowski

98

garwoliński

97

sochaczewski

93

siedlecki

83

grodziski

80

płocki

73

wyszkowski

68

legionowski

66

ostrołęcki

61

węgrowski

61

płoński

57

warszawski zachodni

53

lipski

52

pruszkowski

48

ciechanowski

46

mławski

41

białobrzeski

38

sokołowski

35

pułtuski

34

ostrowski

30

makowski

26

gostyniński

23

sierpecki

21

przasnyski

19

zwoleński

19

żuromiński

19

łosicki

18

 

Dla porównania, w całym 2021 roku odnotowano 2 726 pożarów, co przedstawia wielkość zjawiska tegorocznych pożarów traw i nieużytków rolnych.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Więcej o kampanii Stop Pożarom Traw 2022.

 

Opracowanie: st. str. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

{"register":{"columns":[]}}