W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja poszukiwawcza w Orzechówce gm. Rajgród

03.09.2021

Żołnierze WOT strażacy PSP i OSP i policjanci stoją w grupach w tle pojazdy wojska i straży.

30 sierpnia 2021 roku o godzinie 20.52 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o zaginięciu kobiety w podeszłym wieku, w Orzechówce gm. Rajgród. Z informacji uzyskanej od rodziny wynikało, że kobieta około godz. 11.00 wyszła do pobliskiego lasu  i od tego czasu nie wróciła do domu oraz nie nawiązała żadnego kontaktu.

Niezwłocznie po przyjęciu zgłoszenia do akcji poszukiwawczo-ratowniczej zadysponowano samochód rozpoznawczo-ratowniczy i quada oraz grupę operacyjną z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, a także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Bełdy, Mieczy, Rajgrodu i Woźnejwsi. Do działań zadysponowano również grupę operacyjną z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku z bezzałogowym statkiem powietrznym.

 W pierwszym dniu poszukiwań działania prowadzono na terenie kompleksu leśnego położonego w obrębie miejsca zamieszkania zaginionej. Teren akcji podzielono na sektory i wraz z policjantami, leśnikami i pracownikami Biebrzańskiego Parku Narodowego przystąpiono do dokładnego penetrowania wyznaczonych obszarów. Działania ratowników wspierane były przez policyjnego psa z przewodnikiem oraz drona z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku. Około drugiej w nocy działania przerwano ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe i trudny, podmokły teren. W kolejnych dniach do akcji poszukiwawczej poza wyżej wymienionymi służbami włączono jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Ciemnoszyj (wraz z quadem), Grajewa i Rydzewa, grupę ratowniczą "Nadzieja" oraz żołnierzy 13 Batalionu Lekkiej Piechoty wchodzącego w skład 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W związku z powyższym obszar poszukiwań rozszerzono na rozległy kompleks leśny, brzeg jeziora, łąki i pola uprawne. Niestety osoby zaginionej nie udało się odnaleźć i po 4 dniach poszukiwań akcję zakończono. Dalsze czynności prowadzą grajewscy policjanci.

Łącznie w działania poszukiwawcze w ramach pomocy policji zaangażowano 33 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 97 strażaków.

 

Opracowanie: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia (7)