Ćwiczenia dowódczo-sztabowe w powiecie grajewskim pk. AMONIAK 2025
08.09.2025
8 września br. podczas prac konserwacyjnych w maszynowni jednego z zakładów w Szczuczynie dochodzi do uszkodzenia rurociągu amoniaku. Po włączeniu się alarmu pracownicy przystąpili do ewakuacji w miejsca wyznaczone.
W wyniku powstałego zamieszania jeden z kierowców uderzył samochodem w stację przyłączeniową gazu LNG do budynku. Nastąpiło uszkodzenie rurociągu i emisja gazu do otoczenia. Kierowca został uwięziony w pojeździe.
Podczas działania sygnalizacji alarmowej bydło znajdujące się w części magazynowej stratowało 10 pracowników. Osoby maja liczne potłuczenia oraz złamania kończyn górnych i dolnych.
Dyżurny Stanowiska KP PSP w Grajewie, który przyjął informację o zdarzeniu dysponuje na miejsce zastępy z JRG Grajewo oraz OSP KSRG Szczuczyn i Wąsosz a następnieSpecjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego „Białystok” i „Ełk” a także jednostki OSP z terenu Gminy Szczuczyn (OSP Niećkowo, Bęćkowo, Niedźwiadna, Brzeźno).
Opisane powyżej założenia do ćwiczeń umożliwiły praktyczne przećwiczenie również łączności na kilku poziomach dowodzenia oraz na wielu odcinkach bojowych. Były okazją do doskonalenia umiejętności działań w strefie skażonej oraz udzielania pomocy medycznej wielu osobom poszkodowanym. Współpraca sił i środków z trzech różnych powiatów, w tym spoza województwa pozwoliła zweryfikować standardy i procedury współdziałania.
Część teoretyczna, przeprowadzona przed ćwiczeniami w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie pozwoliła na poznanie specyfiki zagrożeń mogących wystąpić w przypadku uwolnienia się amoniaku, gazu LNG oraz zasad bezpiecznego działania w takiej sytuacji. Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego biorące udział w ćwiczeniach przedstawiły zakres swoich możliwości działania oraz posiadane doświadczenie.
Ćwiczenia obserwowane były przez zaproszone osoby oraz kierownictwo zakładu, któremu w tym miejscu dziękujemy za umożliwienie realizacji tych trudnych ale jakże przydatnych ćwiczeń oraz otwartość na współpracę w przyszłości.
Dziękujemy wszystkim ćwiczącym za profesjonalizm i udział w ćwiczeniach.
Opracowanie: bryg. Daniel Lewczuk, KP PSP w Grajewie
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Grajewo, OSP Szczuczyn