W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obóz szkoleniowy dla członków SGRW-N „BIEBRZA”

11.10.2021

Nurkowie w pełnym akwalungu pozują w grupie w jeziorze.

W dniach od 13 do 22 września 2021 roku grajewscy strażacy nurkowie uczestniczyli w 10-cio dniowym szkoleniu doskonalącym na poziomie specjalistycznym, które odbywało się na terenie powiatów: grajewskiego - Jezioro Rajgrodzkie w Rajgrodzie i suwalskiego- jezioro Hańcza w Błaskowiźnie.

Szkolenie dla nurków MSWiA, młodszych nurków MSWiA i płetwonurków odbywało się zgodnie z „Zasadami organizacji ratownictwa wodnego w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym” z grudnia 2020 roku, „Zasadami organizacji szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego realizowanego przez Państwową Straż Pożarną” oraz uzyskiwania kwalifikacji instruktorskich MSWiA w szkoleniu nurkowym, zatwierdzonych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 03 kwietnia 2009 roku, a także w związku z „Programem kursu doskonalącego dla grupy wodno – nurkowej w zakresie ratownictwa na akwenach wodnych” zatwierdzonego przez Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w dniu 8 sierpnia 2011 roku.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne obejmowały następujące zagadnienia:

  1. Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakresie prac podwodnych.
  2. Techniki nurkowania.
  3. Uregulowania prawne w zakresie prac podwodnych.
  4. Medyczne aspekty nurkowania.
  5. Technologia wykonywania prac podwodnych.
  6. Podstawy fizyki i hydrologii.
  7. Prowadzenie działań przeciwpowodziowych.
  8. Sprzęt nurkowy i urządzenia techniczne.
  9. Prace bosmańskie.
  10. Planowanie nurkowania i zabezpieczenie logistyczne prac podwodnych.

 

W szkoleniu udział wzięło 13 strażaków nurków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Biebrza”, która na co dzień funkcjonuje w strukturach Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.

 

Opracowanie: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}