W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar budynku mieszkalnego w Wąsoszu

27.05.2021

Samochód gaśniczy a w tle kosz SHD ze strażakami gaszącymi pożar.

21 maja 2021 roku o godzinie 07:13 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w Wąsoszu.Z informacji, która wpłynęła za pośrednictwem Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstokuwynikało, że w płonącym budynku przebywają ludzie.

W oparciu o uzyskane informacje do zdarzenia zadysponowano łącznie 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa w sile 12 ratowników oraz 3 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Wąsosza i Żeber w sile 19 ratowników. W chwili przyjazdu na miejsce 2 zastępów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąsoszu ogień trawił całe poddasze budynku mieszkalnego o powierzchni około 150 metrów kwadratowych. Na szczęście domownicy samodzielnie ewakuowali się na zewnątrz nie odnosząc żadnych obrażeń.

Działania strażaków polegały na jednoczesnym podawaniu środków gaśniczych w natarciu na palący się dom oraz w obronie budynków sąsiednich, w tym strażnicy OSP. Po częściowym stłumieniu ognia przystąpiono do prac rozbiórkowych konstrukcji budowlanejwykorzystując do tego celu podręczny sprzęt burzący oraz piły mechaniczne do drewna. Równocześnie z działaniami gaśniczymi prowadzono ewakuację zagrożonego mienia w bezpieczne miejsce. Przybyły na miejsce inspektor nadzoru budowlanego zakazał dalszego użytkowania budynku w związku z czym podjęto decyzję o jego wyburzeniu.

Dzięki wysiłkowi i determinacji strażaków uratowano między innymi strażnicę OSP, Gminny Ośrodek Kultury oraz kompleks budynków mieszkalno-usługowych.

 

Opracowanie: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia (4)