100 km w „Setce Komandosa”
25.03.2025
21 marca 2025 r. o godzinie 22:00 w Lublińcu rozpoczął się jeden z najbardziej ekstremalnych biegów - Setka Komandosa. Funkcjonariusz Komendy Powiatowej PSP w Grodzisku Mazowieckim st. ogn. Mariusz Bielawski wraz z funkcjonariuszami z KP PSP w Mławie oraz KP PSP w Ciechanowie reprezentujący Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie przemierzyli trasę 100 kilometrów w umundurowaniu służbowym z 10 kilogramowym plecakiem. Na ich drodze pojawiły się liczne przeszkody terenowe, które stały się wyzwaniem dla wytrwałych biegaczy w rywalizowali z innymi uczestnikami „setki”. Ogromny wysiłek i narastające zmęczenie sprawiało można było częściowo zmniejszyć zdejmując plecak po 20 km oraz poprawić komfort przebrać się w strój sportowy po 40 km od startu. Każdy zawodnik na pokonanie 100 km miał 20 godzin, podczas których walczył ze sobą o wykonanie kolejnego kroku ku mecie. W biegu wystartowało 888 zawodników z których do mety dobiegło 719.
St. ogn. Mariusz Bielawski zajął fantastyczne 80 miejsce z czasem 14 godz. 17 min. 31 s!
Setka Komandosa jest elementem Wielkiego Szlema Komandosa - wyzwania polegającego na ukończeniu w jednym roku pięciu komandoskich imprez biegowych w skład których wchodzą następujące biegi:
- Ćwierć Maraton Komandosa - dystans 11,95 km (bieg z plecakiem),
- Półmaraton Komandosa - dystans 21,0975 km (bieg z plecakiem),
- Setka Komandosa - dystans 100 km (w tym 20 km - bieg z plecakiem)
- Bieg Katorżnika - dystans ok. 13 km,
- Mistrzostwa Służb Mundurowych w Crossie - dystans 10 km (bieg w umundurowaniu)
- Maraton Komandosa na dystansie 42,195 km (bieg z plecakiem).
17 lutego 2025 r. st. ogn. Mariusz Bielawski ukończył pierwszy etap Wielkiego Szlema Komandosa tj. Półmaraton Komandosa, podczas którego z 10 kilogramowym plecakiem w umundurowaniu służbowym przebiegł dystans 21,0975 km w czasie 1 godz. 56 min. i 52 s. zajmując 69 miejsce na 1048 zawodników.
Naszemu koledze Mariuszowi oraz pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy jednocześnie podziwiając ich hart ducha, determinację oraz wytrwałość!
Opracowanie: st. sekc. Anna Marszałek
Zdjęcia: archiwum KG PSP.