W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 30-lecia uchwalenia ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej

25.08.2021

Hełm w kolorze szarym ustawiony profilem na nim czerwone koło w środku którego znajduje się biały orzeł w koronie, pod hełmem ciemno niebieska wstęga z białym napisem Państwowa Straż Pożarna, za hełmem dwa skrzyżowane toporki w kolorze szarym z trzonkami koloru złotego, całość otacza wieniec z liści dębu i liści laurowych, nad hełmem i toporkami czerwone płomienie

24 sierpnia 2021 r. minęło 30 lat od uchwalenia ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

 Na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX wieku reorganizacji podlegały wszystkie formacje mundurowe poza strażami pożarnymi. Z uwagi na dynamiczny rozwój gospodarczy, społeczny oraz cywilizacyjny strażacy coraz częściej zaczęli wykonywać zadania wychodzące poza dotychczasowy ich zakres obowiązków. Brali udział w działaniach ratownictwa drogowego, technicznego, chemicznego i budowlanego. Ponadto Straż Pożarna nie posiadała w tym czasie funkcjonalnej ustawy i pragmatyki służbowej, która odpowiadałaby ówczesnej rzeczywistości. Konieczne więc były zmiany.

Grupa oficerów pożarnictwa z Wrocławia wraz z teoretykami prawa z Uniwersytetu Wrocławskiego podjęła się prac nad stworzeniem przyszłej struktury Straży Pożarnej. Celem prac było utworzenie nowej formacji, która będzie jednolita organizacyjnie, gotowa do działań gaśniczych, ale również ratowniczych mających na celu likwidowanie wszelkich zagrożeń dla życia, zdrowia i mienia. Formacja ta miała podlegać ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Do powyższego zespołu dołączyli przedstawiciele ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Powołano także drugi zespół, który miał zająć się przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

 W listopadzie 1990 roku projekty ustaw o Państwowej Straży Pożarnej oraz o ochronie przeciwpożarowej trafiły do legislacji. Po pracach w zespołach poselskich, naradach i wielu dyskusjach obie ustawy zostały przyjęte przez Sejm 24 sierpnia 1991 roku.

Ustawa o PSP, która weszła w życie 1 stycznia 1992 r. stworzyła bazę do powołania systemu ratowniczo-gaśniczego, którego celem jest niesienie pomocy i ratunku w czasie pożarów, wypadków komunikacyjnych, katastrof budowlanych, awarii i skażeń chemicznych, klęsk żywiołowych i innych zagrożeń. Pierwszy Komendant Główny PSP st. bryg. Feliks Dela otrzymał zadanie przeprowadzenia transformacji straży pożarnych w jedną zhierarchizowaną Państwową Straż Pożarną oraz stworzenie systemu ochrony przeciwpożarowej. Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła swoją działalność 1 lipca 1992 r. Natomiast krajowy system ratowniczo-gaśniczy (KSRG) zaczął funkcjonować w 1995. W jego skład weszły jednostki organizacyjne PSP oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych i inne podmioty ratownicze, które zostały włączone do systemu na podstawie podpisanych porozumień. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa państwa.

 

Opracowanie: st. bryg. Krzysztof Tryniszewski

{"register":{"columns":[]}}