W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tlenek węgla ciągle niebezpieczny

23.02.2021

Na blacie stołu leży fabrycznie zapakowany w plastikowy blister czujnik tlenku węgla, wraz z kompletem baterii, które go zasilają obok niego w kartonowym opakowani w kolorach czerwonym białym i czarnym znajduje się optyczny czujnik dymu.

23 lutego 2021 roku około godziny 6.00 rano, Państwowa Straż Pożarna z Grodziska Mazowieckiego interweniowała w Podkowie Leśnej w związku ze zgłoszeniem podejrzenia zatrucia osób tlenkiem węgla. Na miejscu zdarzenia, nasze urządzenia pomiarowe potwierdziły znaczne stężenie czadu w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. 38 letnia kobieta oraz jej pięcioletnia córka zostały przewiezione przez Pogotowie Ratunkowe z objawami zatrucia do szpitala.

Trwa sezon grzewczy. Straż Pożarna przypomina o zachowaniu dużej ostrożności podczas korzystania z pieców, zwłaszcza na paliwo stałe, bądź gazowe. Urządzenia te powinny być sprawne, a przewody kominowe drożne i okresowo czyszczone. Należy zapewnić właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie grzewcze.

Tlenku węgla nie jesteśmy w stanie wykryć swoimi zmysłami, gdyż jest bezwonny i bezbarwny. Jest on bardzo toksyczny. Niewielka jego ilość w pomieszczeniu, może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. Aby zapobiec tragedii, Straż Pożarna rekomenduje wyposażenie mieszkań i budynków w czujniki tlenku węgla. Są to nieduże oraz niedrogie urządzenia, które po wykryciu w powietrzu czadu, uruchamiają głośny sygnał ostrzegawczy.

Kolejnym urządzeniem, które wpływa na poprawę bezpieczeństwa pożarowego w domach i mieszkaniach jest czujka dymu. Urządzenie wykrywa pożar w jego początkowej fazie, sygnalizując ten fakt sygnałem akustycznym. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w nocy, kiedy śpimy. Głośny alarm spowoduje, że się obudzimy i będziemy mogli bezpiecznie opuścić zagrożone pomieszczenia, ratując swoje życie.

 

Tekst: st. bryg. K. Tryniszewski

Zdjęcia: KP PSP w Grodzisku Maz.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}