Dzień Strażaka 2025
09.05.2025
Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w powiecie jarosławskim rozpoczęły się 5 maja 2025 r. tradycyjnie od mszy świętej w kościele pw. Chrystusa Króla, którą celebrował ks. prał. Andrzej Surowiec. Natomiast uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka odbył się w dniu 9 maja br. na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu. Apel rozpoczął się złożeniem meldunku, który od dowódcy uroczystości st. kpt. Kamila Kondrackiego odebrał Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Baran. Następnie odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego.
Komendant Powiatowy PSP w Jarosławiu st. bryg. Marek Ochenduszka po powitaniu zaproszonych gości w okolicznościowym przemówieniu podziękował wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały naszą komendę przez ostatni rok. Swoje słowa wdzięczności skierował również do strażaków i pracowników cywilnych za codzienną służbę i pracę oraz za zaangażowanie.
Wśród zaproszonych gości obecni byli: Pani Anna Huk - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, nadbryg. Tomasz Baran - Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, Krzysztof Cebulak– Wicestarosta Jarosławski, ks. prał. Andrzej Surowiec - archiprezbiter jarosławski. W ceremonii uczestniczyli także komendanci powiatowi PSP z powiatu przemyskiego, lubaczowskiego i przeworskiego. Obecni na uroczystości byli także komendanci i dowódcy służb mundurowych Garnizonu Jarosław, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP dh Stanisław Górski, przedstawiciele Nadleśnictw, Burmistrzowie i Wójtowie miast i gmin z terenu powiatu jarosławskiego oraz prezesi i dyrektorzy z instytucji i firm współpracujących z tutejszą komendą.
Podczas uroczystości dokonano poświęcenia nowego samochodu SLRR Toyota Camry oraz Suzki SX4 S-Cross, którego dokonał ks. prał. Andrzej Surowiec. W ramach uroczystej zbiórki wręczono odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.
Komendant Powiatowy PSP w Jarosławiu st. bryg. Marek Ochenduszka za pomoc i wsparcie tutejszej Komendy uhonorował pamiątkowymi statuetkami następujące osoby:
1. nadbryg. Tomasz Baran
2. Pan Kamil Dziukiewicz
3. ppłk Robert Bajorski
4. ppłk Wojciech Drapała
5. ppłk Radosław Jezierski
6. ppłk Marcin Piętnik
7. płk SG Paweł Pilawa
8. podinsp. Jan Wojtowicz
9. Pan Roman Januszczak
10. Pan Piotr Szetela
11. Pan Marcin Nazarewicz
12. Pan Piotr Kuchta
13. ks. prał. Andrzej Surowiec
14. Pan Jacek Misiąg
Wyróżniony Odznaka Świętego Floraiana "Za Zaslugi dla Społeczności Lokalnej"
1. dh Ryszard Kanp
Strażacy wyróżnieni awansem na wyższe stopnie służbowe:
1. st. bryg. Waldemar Czernysz
2. mł. bryg. Janusz Półtorak
3. st. kpt. Robert Jurkiewicz
4. st. kpt. Sebastian Kubiszyn
5. kpt. Mateusz Borcz
6. mł. kpt. Mateusz Błaszczyk
7. mł. kpt. Jacek Lorenowicz
8. st. asp. Mariusz Czerownka
9. st. asp. Marek Górski
10. st. asp. Paweł Rabka
11. st. asp. Paweł Szybiak
12. asp. Marcin Barcikowski
13. st. ogn. Grzegorz Gilarski
14. st. ogn. Tomasz Kijanka
15. st. ogn. Damian Podgórski
16. st. ogn. Seweryn Szpunar
17. st. ogn. Łukasz Tomański
18. st. ogn. Adrian Zaprutkiewicz
19. mł. ogn. Mariusz Standzoń
20. st. sekc. Maciej Borcz
21. st. sekc. Arkadiusz Cichocki
21. st. sekc. Michał Majka
22. st. sekc. Adam Poprawa
23. st. sekc. Marcin Świder
Zdjęcia: mł. kpt. Krzysztof Balicki
Opracowanie: kpt. Krystian Lepa