W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przełączenie numeru 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie

16.04.2021

Grafika przedstawia po lewej logo Państwowej Straży Pożarnej, a po prawej logo numeru alarmowego 112, którego składa się z konturu przedstawiającego mapę Polski, słuchawki telefonu, a także numeru 112 na jego środku.

15 kwietnia 2021 roku dla całego terenu powiatu jarosławskiego nastąpiło przełączenie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie.

Dyspozytor CPR przyjmie od mieszkańca zgłoszenie alarmowe  następnie sporządzi w systemie elektronicznym odpowiednią formatkę, którą przekaże drogą elektroniczną do właściwego stanowiska PSP. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, m.in. umożliwi: jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkie możliwe służby, obsługę zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców i obsługę zgłoszeń typu eCall (zgłoszenia z samochodów) oraz przyjmowanie zgłoszeń od osób głuchoniemych.
Numer 998 będzie dalej funkcjonował, jednak każdy, kto zadzwoni na ten numer nie dodzwoni się już bezpośrednio do Państwowej Straży Pożarnej jak dotychczas, tylko do dyspozytora CPR.

W powyższej sprawie we wtorek 13 kwietnia odbyła się konferencja prasowa wojewody podkarpackiego, w której uczestniczył Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa.

 

Zdjęcia: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

Opracowanie: mł. kpt. Krystian Lepa, KP PSP w Jarosławiu

Wideo

Zdjęcia (1)