W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy pomagają uchodźcom z Ukrainy

14.03.2022

Na zdjęciu widać kobietę, która przekazuje strażakowi niemowlę. Dookoła widać innych uchodźców, a także strażaków. Z tyłu stoi zaparkowany autobus.

Komenda Powiatowa  Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu,  jak również jednostki OSP  z terenu powiatu jarosławskiego, a także  52 podchorążych  z SGSP   w Warszawie  i 50 elewów  ze szkoły podoficerskiej w Bydgoszczy  od samego początku trwania kryzysu migracyjnego realizują działania związane z pomocą dla uchodźców. Każdego dnia na terenie powiatu  w działaniach zaangażowanych jest codziennie blisko 100  strażaków PSP oraz OSP. Na terenie powiatu zaangażowane w pomoc uchodźcom są następujące siły i środki: 25 autobusów PSP, 42 autobusy Policji oraz dziesiątki pojazdów prywatnych przewoźników. Ponadto zaangażowane są samochody skrzyniowe, operacyjne, rozpoznawczo – ratownicze, kontenery paliwowe, sanitarne oraz kwatermistrzowskie. Rozstawionych jest całodobowo 11 ogrzewanych namiotów pneumatycznych. Do głównych zadań strażaków należy pomoc przy transporcie osób z przejść granicznych do punktów recepcyjnych w szczególności do zlokalizowanej w miejscowości Młyny Hali Kijowskiej,  gdzie zapewniony jest ciepły posiłek, podstawowa opieka medyczna oraz miejsce do odpoczynku. Uchodźcy z Ukrainy informowani są  o możliwych kierunkach przemieszczania się, a następnie organizowani  są w grupy i przewożeni  do miejsc pobytowych na terenie całego kraju. Ponadto ratownicy  transportują do wyznaczonych punktów recepcyjnych  żywność, łóżka, materace, pościel, koce, wodę pitną i  artykuły  higieniczne . Zajmują się również wydawaniem posiłków i produktów pierwszej potrzeby. Służą także fizyczną pomocą w przemieszczaniu się osób z małymi dziećmi, osobom chorym, starszym i wszystkim, którym brakuje sił.  Rozstawiane są również namioty pneumatyczne z nagrzewnicami jako doraźne miejsca ogrzania się osób oczekujących oraz całe spektrum innych doraźnych działań wspierających utrzymanie punktów recepcyjnych oraz miejsc pobytowych.


Zdjęcia: bryg. Waldemar Czernysz, st. kpt. Paweł Szkoła
Opracowanie: bryg. Waldemar Czernysz

 

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}