W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POŻAR SKŁADU KOLEJOWEGO W LĘBORKU

14.04.2021

KP PSP Lębork – pożar składu kolejowego (pociągu towarowego) na stacji PKP w Lęborku.

Na zdjęciu widoczny jest peron na którym stacjonuje skład pociągu towarowego. Przez peron przebiega linia główna zakończona rozdzielaczem oraz dwie linie gaśnicze prowadzące do wagonów. W wagonach znajdują się strażacy operujący prądami gaśniczymi. W dalszej części peronu widoczni są przedstawiciele polskich lini kolejowych.

14 kwietnia 2021 r. o godzinie 06:14 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Lęborku wpłynęło zgłoszenie o pożarze kilku wagonów z miałem stojących na stacji PKP w Lęborku.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów stwierdzono, że na stacji PKP Lębork stoi skład kolejowy składający się z 25 wagonów towarowych wypełnionych węglem oraz lokomotywa. Z sześciu wagonów wydobywa się dym. Zabezpieczono miejsce zdarzenia. Ze względu na brak możliwości odłączenia i uszynienia sieci trakcyjnej, dokonano pomiarów palących się wagonów za pomocą kamery termowizyjnej oraz przygotowano linię gaśniczą przygotowaną do natychmiastowych działań po odłączeniu zasilania w sieci trakcyjnej przez wyspecjalizowaną grupę PKP. Po dotarciu na miejsce zdarzenia sekcji pogotowia energetycznego PKP, która dokonała odłączenia i uszynienia sieci trakcyjnej przystąpiono do działań gaśniczych. Podano cztery prądy wody w natarciu (dwa zakończone lancami gaśniczymi oraz dwa zakończone prądownicami wodnymi) na palące się wagony. O godz. 12:50 wagony zostały ugaszone oraz sprawdzone ponownie kamerą termowizyjną. Skład kolejowy po sprawdzeniu przez rewidenta taboru kolejowego udał się do miejsca docelowego w celu rozładunku. W działaniach brały udział łącznie 4  zastępy straży pożarnej z KP PSP Lębork, OSP Nowa Wieś Lęborska, OSP Lębork.

Opracowanie: kpt. Marcin Elwart – KP PSP Lębork

Zdjęcia: KP PSP Lębork

Zdjęcia (3)