W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar w Rębiszowie

22.04.2021

Zdjęcie przedstawia zniszczony dom po pożarze.

W czwartek, 22 kwietnia 2021 roku o godzinie 15:02 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Rębiszów, w gminie Mirsk.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej zastano rozwinięty pożar budynku mieszkalnego oraz wiaty przyległej do budynku.  Strażacy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych, podając prądy gaśnicze w natarciu jak i w obronie,
aby ogień nie objął pozostałej części obiektu. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych
z budynku objętego pożarem strażacy wynieśli na zewnątrz trzy butle z gazem propan butan 11 kg jedna z nich objęta ogniem oraz ewakuowano 4 małe kotki. Niestety w wyniku pożaru, spaleniu uległa część obiektu objęta pożarem i nie nadaje się do zamieszkania. Żadna z osób podczas zdarzenia nie odniosła obrażeń, mieszkańcy ewakuowali się przed przyjazdem jednostek ochrony przeciwpożarowej (12 dzieci oraz 4 osoby dorosłe).  

Do działaniach gaśniczych zadysponowano 6 zastępów min. JRG Lwówek Śląski, OSP KSRG Mirsk, OSP KSRG Rębiszów oraz OSP Krobica-Orłowice. Na miejsce zdarzenia przybył oficer operacyjny, Pogotowie Energetyczne oraz przedstawiciele Gminy jak i M-GOPS z Mirska, którzy zajęli się poszkodowaną rodziną. Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia wyjaśnia Policja.

W wyniku pożaru spaleniu uległa cała konstrukcja więźby dachowej oraz poszycie dachu. Pomieszczenia mieszkalne na piętrze budynku zostały częściowo spalone wraz
z wyposażeniem. Częściowemu zalaniu przez wodę uległy pomieszczenia mieszkalne poniżej palącego się strychu i poddasza. Okopceniu i zniszczeniu uległa znaczna część wyposażenia jak  meble, odzież, sprzęt AGD i RTV itp.

Siły i środki na miejscu zdarzenia:

  • 491[D]23 – GBA-Rt 2,5/27 – MAN TGM 13.290 / Stolarczyk – JRG Lwówek Śląski,
  • 491[D]25 – GCBA 8/50 – Renault Kerax 420.26/ ISS Wawrzaszek – JRG Lwówek Śląski,
  • 491[D]53 – SHD -25 MAN TGL 12.240 / Bumar Koszalin – JRG Lwówek Śląski,
  • 499[D]21 – GCBA 5/36 – Mercedes Benz Atego 1529 / BoCar – OSP KSRG Mirsk,
  • 499[D]29 – GBA 2,5/16 – Mercedes Benz Atego 1429 / BoCar – OSP KSRG Rębiszów,
  • 497[D]26 – GBA 3/29 – IVECO EuroCargo ML150E32W / MotoTruck – OSP Krobica-Orłowice,
  • Pogotowie ratunkowe,

 

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Wojciech Mazurek, KP PSP w Lwówku Śląskim

Zdjęcia (3)