W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczna zima w domu

16.10.2022

Za oknem miewamy coraz niższe temperatury, a co za tym idzie coroczny sezon grzewczy znów zawitał do naszych domostw. Jak co roku strażacy apelują o sprawdzanie stanu posiadanych przewodów kominowych i instalacji gazowych, których niewłaściwie użytkowane znacznie podwyższa ryzyko pożarowe w naszych domostwach.

Pożar sadzy

Pierwszorzędną i najważniejszą sprawą, aby nadchodzący sezon grzewczy był dla nas sezonem bezpiecznym,  jest dokonanie corocznego przeglądu naszych przewodów przez kominiarza, który dokona dokładnych oględzin naszego komina oraz usunie ewentualnie zanieczyszczenia z przewodów kominowych, które są czynnikiem powodującym pożary sadzy w przewodach kominowych. Pamiętajmy także, że obowiązek corocznego przeglądu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych nakłada na nas art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624), co oznacza że niedopełnienie obowiązku zawartego w prawie może skutkować nie tylko samym niebezpieczeństwem dla naszego domu i naszego zdrowia, ale także może ono skutkować grzywną.

Drugim aktem prawnym nakładającym na nas obowiązek utrzymania przewodów kominowych w czystości jest § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719). W myśl tego paragrafu w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w następujących odstępach:

  • Co najmniej raz na pół roku w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym,
  • Co najmniej raz na 3 miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • Co najmniej raz w roku z przewodów wentylacyjnych.
  •  Co najmniej raz w miesiącu od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, chyba że przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

 

Ponadto pamiętajmy, aby zachować porządek w pomieszczeniach kotłowni gdzie znajdują się różnego rodzaju piece oraz o tym, żeby w ich pobliżu jak i także samych przewodów, nie znajdowały się różnego rodzaju łatwopalne przedmioty, a także przedmioty które mogą się zapalić, takie jak np. kartony czy stare materace, gdyż przedmioty tego typu składowane blisko urządzeń grzewczych znacząco podnoszą ryzyko powstania pożaru.

Zwracajmy także uwagę na to czym palimy w piecu, ponieważ palenie np. śmieciami w tym przede wszystkim plastikiem, poza samym zatruwaniem środowiska skutkuje także mocnym oblepianiem się nieczystości na ściankach bocznych przewodów kominowych ,co niesie za sobą ogromne ryzyko pożarowe w naszych budynkach.

 

Oprócz  samego zagadnienia przeglądów i właściwego użytkowania instalacji, bardzo ważnym tematem na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest tlenek węgla czyli tzn. CZAD ,który co roku zbiera swoje śmiertelne żniwo i to nie tylko w okresie grzewczym.  

 

 

Opracował: str. Dominik Szymański

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}