W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z wizytą w Komendzie Powiatowej PSP w Miliczu

25.02.2023

W środę 22 lutego korzystając z przerwy w zajęciach szkolnych spowodowanych feriami zimowymi młodzież zrzeszona przy OSP Milicz odwiedziła Komendę Powiatową PSP w Miliczu.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z wizytą w Komendzie Powiatowej PSP w Miliczu

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (MDP) w ramach  podnoszenia wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej  i udzielania pomocy poszkodowanym  wzięła udział w zajęciach w sali edukacyjnej „Mały strażak”.

Adepci pożarnictwa zapoznali się z procedurą przyjmowania zgłoszeń, wyposażeniem wozów bojowych oraz z zasadami pomocy przedmedycznej.  Na dostępnych fantomach udoskonalali swoje umiejętności w prowadzeniu akcji reanimacyjnej, a także mieli możliwość przećwiczenia postępowania w przypadku zadławienia. Dzięki specjalistycznej kamizelce każdy uczestnik wykonał prawidłowy chwyt Heimlicha.

 

Chwyt Heimlicha krok po kroku

Podczas robienia chwytu Heimlicha istnieje możliwość uszkodzenia trzewi jamy brzusznej, dlatego najpierw należy spróbować innych metod pomocy. Jeśli poszkodowany jest przytomny, warto zachęcić go do kaszlu przy jednoczesnym ustawieniu ciała w pozycji pochylonej do przodu. Następnie klepiemy zadławioną osobę po plecach – nie wolno robić tego, gdy poszkodowany jest wyprostowany. Inaczej sprawa wygląda, gdy występuje utrata przytomności.

Jeśli opisana powyżej metoda nie pomaga, wówczas stosujemy rękoczyn Heimlicha:

  1. Stajemy za poszkodowanym i obejmujemy ramionami jego tułów na wysokości nadbrzusza.
  2. Pochylamy osobę zadławioną do przodu, by ciało obce mogło wydostać się na zewnątrz układu oddechowego.
  3. Zaciskamy jedną rękę w pięść i przykładamy ją w miejscu pomiędzy pępkiem, a wyrostkiem mieczykowatym mostka.
  4. Drugą ręką chwytamy pięść i szybkim ruchem wgniatamy ją do siebie i ku górze. Manewr ten sprawia, że znajdujące się w drogach oddechowych powietrze zostaje sprężone, dzięki czemu ciało obce może wydostać się na zewnątrz.
  5. Jeśli chwyt Heimlicha nie przyniesie efektów za pierwszym razem, można powtórzyć go jeszcze 4-5 razy, przy czym każdy kolejny ucisk powinien stanowić osobny ruch.

(Źródło: https://www.medme.pl/artykuly/chwyt-heimlicha-jak-wykonac-i-przeciwwskazania-do-rekoczynu-heimlicha,67763.html)

 

W tym samym tygodniu w OSP Guzowice, funkcjonariusz z naszej komendy asp. Jędrzej Kaczmarek, prowadził zajęcia dla młodzieżowej drużyny pożarniczej, gdzie uczył najmłodszych między innymi podstaw pierwszej pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej ustalonej, czy współpracy z AED oraz przeprowadził ogólną pogadankę odnośnie bezpieczeństwa z dziećmi po to, aby już tak młode pokolenie wiedziało jak zachować się w sytuacjach kryzysowych.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}