Powrót

Obchody Dnia Strażaka w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu 2026

12.05.2026

12 maja 2026 r. o godz. 10:00 na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchodów Dnia Strażaka.

To zdjęcie przedstawia dużą grupę osób pozujących do wspólnej fotografii wewnątrz nowoczesnego garażu straży pożarnej.
Pierwszy plan: Na środku, na betonowej posadzce z namalowanymi żółtymi liniami, stoi kilkudziesięciu mężczyzn i kilka kobiet. Większość z nich ma na sobie ciemne mundury galowe Państwowej Straży Pożarnej ze złotymi sznurami (aksamitkami) i odznaczeniami. Niektórzy mężczyźni ubrani są w garnitury, a jeden po prawej stronie wyróżnia się w piaskowym mundurze polowym. Drugi plan: Bezpośrednio za grupą widać czerwony transparent z białym napisem "PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA" oraz charakterystycznym logo formacji. Po lewej stronie fragment czerwonego wozu strażackiego. Tło: Wnętrze garażu jest wysokie i surowe, z widoczną pod sufitem instalacją wentylacyjną, rurami oraz lampami przemysłowymi. Po prawej stronie znajdują się duże, białe bramy garażowe. Atmosfera: Zdjęcie ma charakter oficjalny i uroczysty, wykonane podczas ważnego wydarzenia państwowego lub resortowego. Uczestnicy stoją wyprostowani, patrząc w stronę obiektywu.

Meldunek o rozpoczęciu uroczystości Zastępcy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu – st. bryg. Andrzejowi Fischerowi, złożył dowódca uroczystości Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu – st. kpt. Marcin Mróz.

Następnie wprowadzono sztandar Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu oraz odegrano hymn państwowy. Po hymnie nastąpiło przywitanie zaproszonych gości:                

  • Zastępcę Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Andrzeja Fischera
  • Starostę powiatu Milickiego - Pana Łukasza Rokitę
  • Przewodniczącego Rady Powiatu Milickiego - Pana Krzysztofa Domagałę
  • Wójta Gminy Cieszków - Pana Marka Warkocza
  • Wójta Gminy Krośnice - Pana Andrzeja Białego
  • Przewodniczącego Rady Gminy Cieszków - Pana Michała Wybierałę
  • Przewodniczącego Rady Gminy Krośnice – Pana Piotra Morawkę
  • Zastępcę Dyrektora Oddziału Regionalnego AMW we Wrocławiu – Pana Mareka Warcholskiego
  • Kierownika Składu Materiałowego 4 (czwartej) Regionalnej Bazy logistycznej we Wrocławiu Skład Milicz – mjr. Rafała Ziółkowskiego
  • Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnicy - bryg. Łukasza Słomę
  • Naczelnik Ośrodka Szkolenia PSP we Wrocławiu - bryg. Magdalenę Wrzeszcz-Kłonowska
  • Komendant Powiatowa Policji w Miliczu - nadkomisarz Agnieszka Połczyk
  • Prezesa Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Miliczu - dh Wojciecha Bukowskiego
  • Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz - Pana Marcina Calowa
  • Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miliczu – Pana Rafała Nowaka
  • Menedżera Kierunku Studiów Bezpieczeństwa Uniwersytetu WSB MERITO we Wrocławiu - insp. w st. sp. dr Andrzeja Łuczyszyna 
  • Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Miliczu – Pana Marcina Żmijewskiego
  • Kapelana Służb Mundurowych Ziemi Milickiej - ks. Zbigniewa Słobodeckiego
  • Przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Milickiego
  • Przewodniczącego koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP - asp. sztab. w st. spocz. Stanisława Plewkę.
  • Obecnych funkcjonariuszy i pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu.

 

Następnie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu - Starszy Brygadier Piotr Kłonowski wygłosił przemówienie, w którym to podziękował za dotychczasowe zaangażowanie w tą wyjątkową służbę zarówno funkcjonariuszom jak i ochotnikom, często w tych najtrudniejszych chwilach. Kolejne zadania dotyczyły przyszłości, która stawia przed naszą formacją nowe zadania w postaci Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie odznaczeń oraz awansów na wyższe stopnie służbowe z rąk st. bryg. Andrzeja Fischera oraz st. bryg. Piotra Kłonowskiego.

 

Awansowani na wyższe stopnie służbowe zostali:

Na stopień starszego kapitana

-kpt. Marcin Mróz

Na stopień aspiranta sztabowego

-st. asp. Szymon Nabzdyk

Na stopień aspiranta

- mł. asp. Marcin Pawlak

Na stopień starszego ogniomistrza

- ogn. Aleksandra Kijanka

- ogn. Sebastian Raburski

- ogn. Wojciech Wilburg

Na stopień sekcyjnego

- st. str. Roger Grobelny

Na stopień starszego strażaka

- str. Paweł Dytko

- str. Rafał Michalak

 

Odznaczeni zostali:

Brązową odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”

dh - Sylwester Bilelawny

dh -Marcin Goczling

dh - Kazimierz Samołuk

dh - Marian Krawczyk

dh - Piotr Matela

 

Odznaką  „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”

dh - Sylwester Bielawny

dh - Przemysław Gorączniak

dh - Krzysztof Okniański

dh - Grzegorz Punda

dh - Janusz Elias

 

Po wręczeniu odznaczeń i awansów głos zabrali zaproszeni goście. Jako pierwszy głos zabrał starosta powiatu Milickiego Pan Łukasz Rokita, który podziękował strażakom za piękną, ale wymagającą służbę na rzecz bezpieczeństwa powiatu milickiego.

Następnie głos zabrał Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Andrzej Fischer – który podczas przemowy wspomniał o zadaniach jakie stawia przed nami program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, jak udało się dzięki niemu doposażyć jednostki ochrony przeciwpożarowej w sprzęt, który pozwoli realizować zadania stawiane przed nami oraz podkreślił jak ważną funkcję pełni on w zapewnieniu bezpieczeństwa Państwa. Wspomniano także o rozwoju Państwowej Straży Pożarnej oraz o nowym module GFFF Wrocław, który to w ostatnim czasie miał swoje pierwsze realne działania podczas pożaru w Puszczy Solskiej.

 

Po przemówieniach zaproszonych gości, dowódca uroczystości st. kpt. Marcin Mróz nakazał odprowadzić sztandar komendy oraz zameldował st. bryg. Andrzejowi Fisherowi o zakończeniu uroczystości.

 

Opracowanie: sekc. Dominik Szymański

Zdjęcia: sekc. Dominik Szymański

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}