W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podmiana strażaków walczących z pożarami w Grecji

Grecja

Strażaków z naszej Jednostki biorących udział w gaszeniu pożarów lasów w Grecji st. asp. Przemysława Rogala i st. ogn Patryka Witka zmienili kolejni strażacy: kpt. Artur Nakonieczny i mł. asp. Radosław Żegliński. Jeden ze strażaków na nowej zmianie jest również ratownikiem medycznym, jego wiedza i umiejętności już przydały się podczas udzielania pomocy greckiemu strażakowi. Ratownikom z Polski na każdym kroku okazywana jest wdzięczność z okazaną pomoc.

23 Sierpnia Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak odprawił grupę 143 strażaków z różnych regionów Polski, którzy dokonali podmiany osobowej ratowników, biorących udział w działaniach gaśniczych na terytorium Grecji. Nasi strażacy wylądowali szczęśliwie  w Atenach, z lotniska udali się do bazy po czym dokonają podmiany składu osobowego już bezpośrednio w miejscu akcji gaśniczej. Wynika to z faktu, że przed południem w rejonie dotychczasowych działań wybuchł pożar zagrażający pobliskiej miejscowości do którego konieczne było zadysponowanie strażaków oczekujących na podmianę.

Misja strażaków, którzy powrócili do kraju, miała w Grecji dwa etapy. Pierwszy od 11 sierpnia 2021 r., kiedy prowadzili działania gaśnicze na wyspie Evia. Po tym etapie, greckie władze podjęły decyzje o zakończeniu działań przez wszystkie grupy międzynarodowe. Wtedy, moduł GFFFV Poland rozpoczął fazę demobilizacji i przygotowań do powrotu. 16 sierpnia doszło jednak do nagłego pogorszenia się sytuacji pożarowej w rejonie Vilia Attika. Wówczas nasi strażacy przenieśli się w okolice Aten i rozpoczęli 2. etap swojej misji, w ramach której działania gaśnicze prowadzili praktycznie do ostatnich godzin przed wylotem.

Zdjęcia (3)