W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ciężka noc dla mrągowskich strażaków

06.02.2021

Pożar domu letniskowego - mł. asp. Szymon Kuczyński

O godzinie 19:02 dnia 06.02.2021 r. na stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Mrągowie wpłynęła informacja o pożarze sauny.


Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu Straży Pożarnej i przeprowadzonym rozpoznaniu przez KDR – Kierującego Działaniami Ratowniczymi stwierdzono, że w Mrągowie przy ul. Gołębiej pali się budynek sauny przyległy bezpośrednio do budynku mieszkalnego. W momencie przybycia straży pożarnej na miejsce zdarzenia pożar znajdował się w fazie rozwiniętej a działania gaśnicze skupiły się na obronie drewnianego dachu budynku mieszkalnego. Wszyscy mieszkańcy opuścili budynek samodzielnie przed przybyciem służb. Na szczęście nikomu nic się nie stało a działania zakończyły się o godzinie 21:12. W działaniach wzięły udział 2 zastępy PSP oraz 2 zastępy OSP (OSP Szestno, OSP Wierzbowo).


To nie był jednak koniec pracy dla strażaków drugiej zmiany służbowej JRG Mrągowo. Zaraz po przywróceniu gotowości operacyjnej i przygotowaniu sprzętu po wcześniejszych działaniach, o godzinie 22:33 dostali zgłoszenie o pożarze domu letniskowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w miejscowości Borowe gmina Sorkwity doszło do pożaru budynku letniskowego z możliwością zamieszkania całorocznego. Z informacji ze zgłoszenia wynikało, że w ciągu dnia widziani byli tam ludzie. Pożar znajdował się w fazie rozwiniętej i obejmował cały budynek. Zachodziło realne podejrzenie, że wewnątrz budynku mogły znajdować się dwie osoby a okoliczność tą potwierdzał stojący na posesji samochód. Nasze działania polegały na podaniu 3 prądów wody na palący się dom oraz zorganizowaniu zaopatrzenia wodnego z pobliskiego jeziora oddalonego około 300m. Działania utrudnione były ze względu na bardzo niską temperaturę sięgającą -23°C. Przeszukano budynek pod kątem występowania osób poszkodowanych oraz sprawdzono kamerą termowizyjną. Na szczęście okazało się, że właściciele budynku przebywali u swoich dzieci a w ciągu dnia rozpalili w kominku i wyjechali. W działaniach wzięły udział 2 zastępy PSP oraz 3 zastępy OSP (OSP Piecki, OSP Grabowo, OSP Rybno) 


Z działań strażacy wrócili o godzinie 4:57 a już o godzinie 6:26 dnia 07.02.2021 r. na stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Mrągowie wpłynęła informacja o pożarze sadzy w miejscowości Brejdyny. Na szczęście był to alarm fałszywy w dobrej wierze. Okazało się, że na skutek różnicy temperatur wydobywała się para z przewodu wentylacyjnego.


opracował: kpt. Jakub Tutka, st. kpt. Mariusz Kozakiewicz
zdjęcia: st. kpt. Mariusz Kozakiewicz, st. ogn. Piotr Szymański

Zdjęcia (6)