W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach powiatu mrągowskiego

06.06.2023

Utrzymująca się od kilku dni upalna pogoda powoduje, że w lasach na terenie powiatu mrągowskiego i nie tylko, wzrasta zagrożenie pożarowe. Obecnie obowiązuje trzeci - najwyższy stopień zagrożenia.

Stop Pożarom Traw

Statystyki pokazują, że aż 99% pożarów w lasach powoduje człowiek. Co gorsza w bardzo wielu przypadkach jest to działalność celowa, bowiem podpalenia stanowią ok. 45% ogólnej liczby pożarów. Kolejna istotna przyczyna to zaniedbania, w skutek czego powstaje kilkanaście procent pożarów w skali roku. Do tej grupy można zaliczyć pożary będące wynikiem przeniesienia się ognia z niefrasobliwie wypalanych łąk czy ściernisk. Pożary powodowane są również przez awarie linii energetycznych, a także transport kolejowy i drogowy. Bardzo rzadko ich przyczyną są zjawiska naturalne (np. wyładowania atmosferyczne): tylko 1% pożarów lasów ma swoje źródło w uderzeniu pioruna. 

Na podstawie informacji ze stacji meteorologicznych oraz wilgotności ściółki sosnowej ustala się stopień zagrożenia pożarowego lasu. Jest to 4-stopniowa skala : 0 – niebieski, brak zagrożenia, 1 – zielony, zagrożenie małe, 2 – żółty, zagrożenie średnie, 3 – czerwony, zagrożenie duże.

Pomóż nam chronić las

Wierzymy, że ważnym elementem systemu ochrony przeciwpożarowej jest edukacja. Aby cieszyć się pięknym i bezpiecznym lasem, wybierając się do niego powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach:

Zasady, o których warto pamiętać wybierając się do lasu:

  • w lesie nie używaj ognia,
  • nie wjeżdżaj do lasu samochodem,
  • ogniska wolno palić w miejscach wyznaczonych, a jeśli takiego miejsca nie ma, to zachowaj odległość 100 m od granicy lasu,
  • biwakuj tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Jeśli nie wiesz gdzie, zapytaj leśniczego,
  • czytaj tablice leśne – informują o zagrożeniach, czasem pokazują, że dany fragment lasu jest niedostępny, np. właśnie ze względu na zagrożenie pożarowe,
  • jeżeli widzisz pożar, dzwoń na numer 112,

źródło: www.lasy.gov.pl

opracowanie: st. kpt. Jakub Tutka

{"register":{"columns":[]}}