W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

W związku z trwającym okresem grzewczym, Komenda Powiatowa PSP w Nakle nad Notecią przypomina o bezpieczeństwie związanym z ogrzewaniem gospodarstw domowych.

czujka na straży twojego bezpieczeństwa

Występujące na terenie powiatu nakielskiego zdarzenia związane z pożarami sadzy w przewodach kominowych oraz zagrożeniem występowania tlenku węgla w obiektach użytkowych zalecamy wyposażenie mieszkań, domów itp. obiektów w czujniki tlenku węgla. 

Zastanawiasz się nad wyborem czujnika czadu? Szczególną uwagę zwróć na poniższe kwestie: 
•    Czy detektor oznakowany jest nazwą normy PN-EN 50291-1:2010/A1:2013-05. Takie oznakowanie może sugerować, że produkt jest przebadany i bezpieczny.
•    Czujnik czadu jest urządzeniem zaprojektowanym do ochrony ludzi przed poważnymi skutkami ekspozycji na tlenek węgla, dlatego nie jest on w stanie w pełni chronić osób o specjalnych problemach zdrowotnych. 
•    Zalecany jest kontakt z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy korzystać z detektorów tlenku węgla. 
•    Należy pamiętać, że czujka tlenku węgla nie jest zamiennikiem wykonania prawidłowej instalacji grzewczej oraz jej okresowej konserwacji. 
•    Do wszystkich detektorów czadu powinny być dołączone ulotki lub broszury z instrukcją użytkowania w języku polskim. 
•    Należy dokładnie zapoznać się z instrukcjami dołączonymi do czujników, przed przystąpieniem do obsługi lub ich serwisowania. 
•    Instrukcja powinna zawierać dokładne, jednoznaczne oraz pełne informacje dotyczące: instalacji czujnika, bezpiecznego i prawidłowego działania oraz regularnego sprawdzania urządzenia. Szczególnie ważne są kwestie dotyczące: sposobu prawidłowej instalacji detektora, która powinna zostać wykonana przez kompetentną osobę, działań, które należy podjąć w razie alarmu, a także rozpoznawania ewentualnej awarii produktu. 
W załączniku publikujemy zestawienie przebadanych wykrywaczy tlenku węgla, opublikowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 


Ponadto przypominamy o przestrzeganiu przepisów prawnych w przedmiotowym zakresie regulowanych przez prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.) oraz rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 r. Nr 109, poz. 719 ze zm.)


Artykuł opracowany na podstawie „Elektryczne wykrywacze tlenku węgla”, UOKiK, Warszawa 2018 r.
 

Materiały

Zestawienie wybranych czujników tlenku węgla
Zestawienie​_wybranych​_czujników​_tlenku​_węgla.pdf 1.02MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}