W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrole terenów leśnych

14.04.2021

Realizowano kontrole stanu ochrony przeciwpożarowej w lasach powiatu nakielskiego

1. Droga pożarowa w lesie

W okresie od 14 do 20 kwietnia 2021 roku Komenda Powiatowa PSP w Nakle nad Notecią realizowała kontrole Lasów Państwowych oraz prywatnych z terenu powiatu nakielskiego.  
Kontrole przeprowadzono w Nadleśnictwach LP tj. Runowo, Bydgoszcz, Żołędowo, Szubin oraz teren prywatny w miejscowości Radzicz. Do czynności kontrolnych należały m. in.:  sprawdzenie stanu, parametrów oraz sieci dojazdów pożarowych; punkty czerpania wody; stan i wykonanie pasów przeciwpożarowych - zwłaszcza przy czynnych liniach kolejowych; bazy sprzętu przeciwpożarowego.
Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z naruszaniem przepisów przeciwpożarowych tj. używaniem ognia otwartego w lasach (paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli)  w miejscach do tego nieprzeznaczonych przez użytkowników. Częstą przyczyną pożarów lasów jest wyrzucanie niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów lub pociągi. Na kategorią zagrożenia pożarowego w lasach ma wpływ przewaga drzew iglastych, często sosnowych i wiek drzew - wiele z nich jest w wieku do 60 lat. Duże znaczenie mają również zmiany klimatyczne - rekordowe temperatury powietrza i długotrwałe okresy suszy

Tekst:  st. kpt. Robert Kłos