W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętaj o bezpieczeństwie pożarowym podczas żniw i prac polowych

15.07.2021

Bezpieczeństwo pożarowe podczas prac żniwnych

W związku z rozpoczęciem zbioru plonów oraz prac żniwnych Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią apeluje do wszystkich rolników oraz osób wykonujących prace polowe, aby podczas tegorocznych żniw zachowali szczególną ostrożności i przestrzegali zasad, które mają wpływ na bezpieczeństwo. Aby uniknąć zagrożenia pożarowego i ograniczyć skutki zaprószenia ognia stosuj się do poniższych zasad:

1.    Stosowanie się do zaleceń producentów maszyn i urządzeń wykorzystywanych podczas prac polowych, w tym przede wszystkim dbałość o ich sprawność techniczną.
2.    Ustawianie silników spalinowych na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od materiałów palnych; zabezpieczenie urządzeń wydechowych przed wylotem iskier.
3.    Wyposażenie miejsc wykonywania prac polowych w gaśnicę oraz, w razie potrzeby, np. w ciągnik z pługiem, w celu oborania miejsca pożaru.
4.    Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest zabronione.
5.    Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu jest zabronione.
6.    Materiały pędne przechowywać w pojemnikach do tego przeznaczonych oraz 
w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych

 

Opracowanie: mł. kpt. Mieszko Błasiak
 

Zdjęcia (2)